Bıttım Nedir?

Bıttım Nedir? Bıttımın Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de ve dünyada talebi gün geçtikçe artan bıttım sabununun ana kaynağını, nerelerde yetiştiğini ve faydalarını madde madde inceliyoruz. Bu konulardaki sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bıttım (Pistacia terebinthus), Siirt ve Mardin yöresinde yetiştirilen yabani antep fıstığı ağaçlarının meyvesine verilen isimdir. Bir diğer deyişle, severek yediğimiz Siirt fıstığının ve Antep fıstığının aşılanmamış halidir.

Bıttım meyvesi; yetiştirildiği bölgeye bağlı olarak menengiç, çitlembik, çedene, çıtık ve çidemik isimleriyle de anılır. Adana/Kozan’da çıtımık olarak adlandırılan meyve, Antalya/Akseki’de çöfre ve sakızlak isimleriyle bilinir.

Bıttım, Doğal bir antiseptik olduğu için yağı çıkarılıp el yapımı sabun ve kremleri üretilmektedir. Özel Bıttım Sabunu olarak biz de hijyen rutininizin ana elemanı olacak organik Bıttım sabununun ve kreminin üretimini yapıp size sunmaktayız.

Bıttım Nerelerde Yetişir?

Bıttım, ülkemizin bir bölümünün de içinde bulunduğu Orta Doğu ülkelerinde yetişmektedir. Bıttım ağacından en çok verim alan başlıca ülkeler ise Türkiye, İran ve Afganistan’dır. Rahatlatıcı ve antiseptik özelliği ile birçok kullanım alanı olan meyvenin Kuzey Afrika, Güney Avrupa, Batı Asya ve Meksika ve Güney Amerika’da da ekildiği bilinmektedir.

Maki tipi bir bitki olan bıttımın Türkiye’de başta Siirt olmak üzere Güneydoğu ve Doğu illerinde ekildiğini söyleyebiliriz.

Bıttımın Faydaları

Bıttım meyvesinin faydaları tohumundan ve yağından elde edilir. Bıttım sabunun faydaları tamamen yağdan kaynaklanmaktadır. Yabani fıstığın yağı sayesinde ince telli ve kırılgan saçları güçlendiren sabun, kuru saçların nemlenmesini sağlar. Yani her saç tipine uygundur.

Bıttım, ciltte ve saçta bulunan yağın dengelenmesini sağladığı için her cilt tipindeki insan kullanabilir. Bıttım sabunu, yalnızca bu fayda ile de yetinmeyip düzenli kullanımda saç dökülmesini, beyazlamasını ve kurumasını önler. Etkisi, dışarıdan bakıldığında sağlıklı, parlak ve gür saçlar olarak gözle görülecektir.

Bıttım sabunu, antiseptik özelliği ile ergenlik sivilceleri, akneler ve siyah noktalar gibi sorunlar ile başa çıkmanıza yardımcı olur.

Organik bıttım, sinirsel hastalıklar üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Egzama ve sedef hastalıkları için genellikle kimyasal ilaçlar kullanılsa da vücudu ona bağımlı hale getirmek pek sağlıklı değildir. Bıttım sabununun topraktan gelen şifası egzama ve sedef için en sağlıklı çözümlerden biridir. Kaşıntıyı dindirmesinin yanında antiseptik mikrop öldürücülüğü sayesinde iki sorunu da ortadan kaldırır. Tespit edilen bir yan etkisi olmadığı için her türlü deri hastalığının tedavisinde kullanılır. Özellikle egzaması olan insanlar, bıttım sabunuyla harika deneyimler yaşar!

Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu, Siirt’te yaşayanların yüzyıllardır el emeği ile ürettiği temizlik ürünüdür. İnce dallarından toplanıp ayıklanan yabani fıstık meyveleri, 1 hafta 10 gün kadar  kurutulup daha sonra dibeklerde öğütülür. Kol gücü gerektirdiği için oldukça zahmetli olan bu işlemin ardından yağından ayrılan menengiçler kaynatılır. Ardından kül suyu çözeltisi de eklenip 12 saat sürecek son kaynatma aşamasına geçilir ve kalıplara dökülerek kurutulur.

Özel Bıttım Sabunu olarak biz, Siirt’teki çalışma alanımızda kadın işçilerimizin emekleri ile organik bıttım sabunu üretip hizmetinize sunuyoruz.

Sipariş sekmemiz aracılığıyla 500 gram ile 3 kilogram aralığında oluşturduğumuz paketlerimize ulaşabilirsiniz. Bu paketlerde bıttım sabununun yanı sıra saçlar için bakım kolaylığı sağlayan ve elektriklenmeyi önleyen bıttım özlü kremimiz de mevcut. Yanındaki hediyeler de sabundan alacağınız verimi yükseltmeniz için düşünülerek hazırlandı.

Bıttım Ürünleri

Bıttım, ülkemizde genellikle iki temel ihtiyaç için işlem görür. Bunlar, temizlik ve beslenmedir.

Bıttım yağı, temizlik ve pansuman gibi işlemlerde kullanılmak için sabuna dönüştürülür. Benzer şekilde saç temizliğini ve bakımını tamamlamak için saç kremi olarak da üretilir. Bu ürünleri, web sitemizin sipariş kısmında tamamen el yapımı olarak bulabilirsiniz. Bıttım üretiminin yapıldığı Güneydoğu bölgelerimizi ziyaret ederseniz bu meyveden yapılan kolonyaları da görebilirsiniz. Bıttım kolonyaları, rahatlatıcı kokusu ve antiseptik özelliği ile bu bölgelerimizin vazgeçilmezleri arasındadır.

Bıttım meyvesi, hijyen ürünlerinin yanında yemiş olarak da tüketilir. İçecek olarak ise menengiç kahvesi ismiyle birçok yerde sunulur. Menengiç kahvesi, bıttım tohumlarının 200 derecede 20 dakika boyunca kaynatılması ile yapılır. Rahatlatıcı ve iştah açıcı kokusu ile kendisini belli eder. Bıttım tohumundan üretilen bu kahvenin en büyük özelliği, çekirdeğinde kafein bulunmamasıdır. Dolayısıyla kahve bağımlısı olup kafeinin olumsuz etkilerinden kaçınmak isteyenler için iyi bir alternatiftir.

Bıttım Fiyatı

Bıttım fidanının fiyatı yaşına ve türüne göre değişmektedir. Ham bıttım satın almak isterseniz güvenilir e-ticaret sitelerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Ürün yorumları size yardımcı olacaktır. Fiyat aralığı bıttımın kalitesine göre değişmektedir. 1 kilogramlık ham bıttımın fiyatı 50 lira veya bu fiyata yakın olacaktır.

Orijinal bıttım sabununun fiyatı ham halinde kıyasla biraz daha yüksektir. Tohumun ayıklanması, öğütülmesi, yağının çıkarılması gibi zahmetli işleniş süreci dolayısıyla bu değer artmaktadır. Bu yönüyle fiyat, hakiki bıttım sabununu anlamanız için de önemli kriterlerden biridir.

Organik bıttım sabunu, hiçbir zaman ucuza satılmaz. Çünkü bakımından işlenişine kadar tek ürün kullanılıp meyveden elde edilen yağın tüm minerallerinin korunmasına çalışılır.

En makul bıttım sabunu fiyatları için Bıttım Sabunu Siparişi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu