Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Bıttım Sabunu Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Siirt ili ve çevresinde yetişen yabani fıstık ağaçlarının meyvesinden yapılmaktadır. Tamamen katkısız ve geleneksel yöntemler kullanılarak yapılan bıttım sabunu, birçok aşamadan geçirilmek suretiyle kullanıma hazır hale getirilmektedir. Saç dökülmesinden, birçok cilt hastalığına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılabilen bıttım sabunu,

  • Mantar ve sedef hastalığının tedavisi
  • Saçlardaki kepeğin önlenmesi
  • Saç beyazlamasının durdurulması ve eski rengin kazanılması
  • Ergenlik sivilceleri
  • Akne tedavisi
  • Saç bakımı ve saç diplerindeki hücrelerin canlandırılması
  • Varis hastalıklarının tedavisi gibi birçok sorunun çözümünde olumlu katkı sağlamaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım Sabunu oldukça zor ve zahmetli süreçlerden geçirilerek yapılmaktadır. Aşılanmadığı için fazla gelişmeyen yabani fıstık meyvelerinin toplanmasıyla başlayan imalat süreci, menengiç meyvelerinin çöplerden arındırılması ve bozuk meyvelerin ayrılmasıyla devam eder. Arta kalan sağlıklı menengiçler serilerek 1 hafta 10 gün süreyle kurumaya bırakılır.

Kurutma işlemlerinin ardından el değirmenleri veya dibeklerde yapılan öğütme işlemi oldukça yorucu ve zahmetli bir işlemdir. İyice öğütülen menengiçler yağlarından arındırılarak içerisindeki parçaların ayrılmasıyla kaynatılmaya hazır hale getirilir. Parçalardan ayılamayan kısım su ilave edilerek kazanlarda kaynatılarak menengiç kabuklarının dibe çökmesi sağlanır.

Dövme işlemine geçmeden önce ayrılan yağ ile kaynatılarak üste çıkarılan ya birleştirilerek işlemlere devam edilir. Elde edilen yağa yeterli miktarda kül suyu çözeltisi ilave edilerek yaklaşık 12 saat süreyle kaynamaya bırakılır. Kaynadıkça pelteleşen ürün, sıvı haldeyken kalıplara dökülerek kurumaya bırakılır. Bekleme süresi sonrasında kalıplar halinde kesilen bıttım sabunu, farklı gramajlar halinde satışa sunulur.

Bıttım Sabunu ürün toplamadan dövmeye ve kaynatılarak kalıplar haline getirilmeye kadar büyük bir uğraş gerektirmektedir. Genellikle yöre kadınları tarafından yapılan işlemlerin tamamı el emeğiyle yapılmakta olup herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Tamamen organik olması ve kimyasal barındırmaması sebebiyle güvenle kullanılan bıttım sabunu, anti-bakteriyel özelliği sebebiyle birçok cilt hastalığında mucizevi etkilere sahiptir. Üründen istenilen etkiyi sağlayabilmek için sabunun düzenli bir periyotta ve sürekli kullanılması gereklidir. Aksi halde sorunların giderilmesi ile ilgili beklentiler istenilen düzeyde gerçekleşmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir