Bıttım Sabunu Nedir?

Bıttım Sabunu Nedir

Bıttım sabunu, Siirt başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli üreticilerinden olduğu hijyen ürünlerinden biridir. Yabani fıstık ağacının “menengiç” olarak da bilinen meyvesinin toplanıp zahmetli işlemler sonucu yağının çıkarılması ve bu yağın hiçbir kimyasal madde, esans eklenmeden el emeğiyle sabun haline getirilmesiyle üretilir. Yeşil renkli bu organik sabun, dayanıklı ve sürdürülebilir bir sabundur.

Sabunlar, genel olarak el yıkamak için kullanılacak araçlar olarak görülür ve daha fazlası beklenmez. Bunun sebebi, el temizliği dışında herhangi bir etkilerinin olmamasıdır. Nitekim saç yıkarken sabun kullanmayı deneyenler, keçeleştirip sertleştirdiği için bu yoldan hemen vazgeçerler. Beklentilerin ötesindeki sabun, yine doğadan geldi.

Bıttım Sabununun Faydaları

Yabani fıstık meyvesinin yağı kullanılarak üretilen organik bıttım sabunlarının faydası çok fazladır. Doğru kullanıldığında vücuttaki birçok problemin giderilmesinde aktif rol oynar. Bıttım sabununun en çok bilinen faydalarını sıralamak gerekirse:

Yüze Faydaları

Yağlı ve sivilce oluşumuna yatkın bir cildiniz varsa fabrikasyon sabunlardan kaçınmanız gerekir. Özel Bıttım Sabunu, yüzdeki akne ve sivilcelere iyileştirici etki sunmaktadır. Bu doğal sabunun içeriğinde potasyum, çinko, kalsiyum gibi insan sağlığına yararlı minerallerin yanı sıra yüksek oranda B ve E vitamini de bulunmakta. Ünlü kozmetik firmaları da ürünlerinde bu mineral ve vitaminlerin olduğunu “iddia” ederler. Çünkü cildi daha genç gösterip canlı görünümü korumada etkili oldukları bilinmekte.

Saça Faydaları

Özel Bıttım Sabunu, saçkıran gibi ciddi rahatsızlıkları iyileştirir. Saç dökülmelerini önler ve yeni saç çıkarır. Vücudumuzun bu bölgesi ilgili birçok kronik sorunun çözümü olan bıttım, kepek oluşumunu da önler. Saçın elektriklenmesini engelleyerek şekil almasını kolaylaştırır, kuru saçları nemlendirir.

Egzama ve Sedef

Bıttım sabunu, sinir kökenli sorunlara da çözüm olanağı sunar. Egzama, sedef ve hatta vitiligo gibi rahatsızlıklar ile mücadele ederken kullanılan kimyasal ilaçlardan daha kalıcı etkileri vardır. Hiçbir yan etkisi tespit edilmediği için tüm cilt rahatsızlıklarında doğal bir tedavi olanağı yaratır.

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar?

Bıttım sabunu, her şeyden önce cildin ve saçların temizlenmesi işine yarar. Bunu sağlayan en önemli etmeni saf bıttım yağından üretilmesidir. Bildiğiniz gibi çoğu ticari ürün hayvansal yağlara dayanır. Sabundaki bu yağlar gözenekleri tıkayıp sivilceye, kızarıklığa ve pürüzlü cilde neden olabilir. Birkaç yıldır sektörü egemenliği altına alan palm/palmiye yağı ise bitkisel olmasına rağmen cildi kuru ve pürüzlü hale getirmekte. Üstelik üretilen sabunlar için özellikle Endonezya ve Malezya’daki binlerce yıllık ormanların zarar görmesine göz yumuluyor. Bu da başta orangutanlar olmak üzere birçok canlının yaşam alanlarının yok edilmesi anlamına gelmekte. Bıttım sabununun hem etkisi benzersizdir hem de canlıların yaşam alanları için devasa yıkım anlamı taşımaz.

Hakiki bıttım sabunu, cildin sağlıklı beslenmesini sağlar. Gözenekleri açıp nemlendirir. Böylece cildin nefes almasına izin verir. Sivilceye yatkınlığı olan yağlı ciltlerin en büyük yardımcısıdır.

Bıttım Sabunu Neyden Yapılır?

Bıttım sabunu, Siirt ve çevresinde yetiştirilen yabani fıstık ağacı meyvelerinin yağından üretilir. En saf sabundur. Temel bileşeni olan ve menengiç de denen meyve, kırmızı bir renkte olsa da ayıklanma, kurutulma, yağın çıkarılması gibi işlemler sonucunda rengi duru bir yeşile döner.

Belli bölgelerde yetişen ender bitki türlerinden olan bıttım, en çok Güneydoğu Anadolu bölgemizde yetiştirilir. Bu sahada yüzyıllardır üretilen bitki, yapay renklendirici ve koruyucu katılmadan sabuna dönüştürülür.

Menengiç meyvesi, bu sabuna karakteristik bir koku verir. Hakiki bıttım sabununun rahatlatıcı kokusu, başka bir malzemeden veya kimyasaldan elde edilen bir esans değildir. Tamamen meyvenin damıtılması yoluyla sabuna siner.

Bıttım Sabunu Zararlı Mı?

Bıttım sabunu üzerine yapılan bilimsel araştırmalar henüz herhangi bir zarar veya yan etki tespit etmedi. Dolayısıyla her cilt tipine uygun olan bu organik sabunun zararlarından bahsedemiyoruz. Bıttım sabunu hipoalerjenik bir ürün olduğu için alerjik bir etki de yapmaz. Alerji veya farklı yan etkilerle karşılaşan kişilerin bu sorunları yaşamasının sebebi, sahte sabun almalarıdır.

Her zanaat gibi bıttım sabunu da dolandırıcılığın kurbanlarındandır. Sahte bir ürün almaktan kaçınmak için hakiki bıttım sabununu tanımayı öğrenmelisiniz.

Bıttım Sabunu Fiyatları

Bıttım sabununun organik olup olmadığını anlamanın en basit ayrımlarından birisi fiyat faktörüdür. Bıttım sabununun tüm şifası kendi yağından gelir. Bu, üretici için de maliyetlidir. Dolayısıyla bıttım sabununun aktar veya internet mağazacılığında çok ucuza listelendiğini görüyorsanız o satıcıdan alışveriş yapmaya devam etmemelisiniz.

Özel Bıttım Sabunu ailesi olarak hizmetinize sunduğumuz hakiki bıttım sabunlarını ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz:

Yarım Kilo Bıttım Sabunu
1 Kilo Bıttım Sabunu
3 Kilo Bıttım Sabunu

  1. Serdal Egesüren diyor ki:

    Google’da reklamlarda karşıma çıktı, daha önce bıttım sabununu duymamıştım, diğer markalara da bakıyorum, anladığım kadarıyla çok kalitesiz olanları da var, iyi araştırma yapmak lazım.

  2. Derya Öztuna diyor ki:

    Bıttım sabununun organik olup olmadığını anlamanın en basit yöntemi fiyatı bence de, o kadar ucuza satanlar var ki, insan arada kalıyor, fakat kaliteli orijinal ürün bu kadar ucuz olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu