Bıttım şampuanı Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Siirt ve Mardin illerinde aşılanmamış yabani fıstıkların meyvelerinden elde edilen yağlardan üretilmektedir.

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan bıttım yağı, bölge halkı tarafından geleneksel yöntemlerle ve el emeğiyle elde edilmektedir. İçerisinde hiçbir kimyasal katkı maddesi bulunmayan bıttım ( menengiç) yağının terkibinde yer alan uçucu yağlar ve aktif bileşenler, ürüne doğal antiseptik ( mikrop öldürücü) özellik kazandırmaktadır.

Özellikle deri hastalıkları ve saç dökülmelerinde mükemmel sonuçların alınmasına katkı sağlayan bıttım yağı, günümüzde kalıp sabun, şampuan ve krem şeklinde satışa sunulmaktadır.

Bıttım Şampuanının Faydaları Nelerdir?

Bıttım şampuanı, doğal bıttım yağı hammaddesinin tam teşekküllü laboratuvarlarda bilimle buluşmasıyla üretilmektedir. Özellikle saç sorunlarına çözüm bulamayan herkesin istisnasız olarak kullanımına uygundur. Bıttım şampuanı,

  • Saçlardaki kepek ve yağlanma sorunları
  • Kafa derisindeki döküntü ve kaşıntılar,
  • Saç bakımı,
  • Saç dökülmeleri
  • Saç beyazlamasının durdurulması gibi birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Bıttım yağı içeriğindeki maddeler, ciltteki kurumayı önleyerek cildin sürekli nemli kalmasını ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına da katkı sağlar.

Gerek doğal aromatik esansı, gerekse doğal sabun yağını içermesi sebebiyle diğer sabun çeşitlerinden farklı bir özelliğe sahiptir. Diğer şampuan ve sabunların istenilen etkiye sahip olabilmesi, farklı kimyasal maddelerin formüle edilmesiyle mümkün olabilmektedir.

Bıttım yağı ise, tamamen doğal ve içeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmama özelliğine sahiptir.

Bıttım Şampuanı Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç telleri, saç ve kafa derisinin beslenmesine katkı sağlayarak cildi adeta yeniden yapılandıran bıttım şampuanları, saçtaki doğal nem dengesini koruyarak saçların parlak ve hacimli görünmesini sağlar.

İçeriğinde bol miktarda keratin barındırması sayesinde saçları besleyerek kırık oluşumunu önler. Piyasada farklı gramajlarda ve ambalajlarda satılan ürünlerin orijinal ürün olması sağlanacak fayda açısından önemlidir.

Bıttım şampuanı kullanımında ana gaye, saç derisi ve saç yapısının güçlendirilmesidir. Bu sebeple bıttım şampuanını her gün kullanmak yerine gün aşırı kullanmak daha faydalıdır.

Çünkü içerikteki faydalı yağların belli bir süre saça nüfuz etmesine zaman tanınmalıdır. Kullanım sırasında şampuan parmak uçlarıyla masaj yapar gibi köpürtülmeli, kısa bir süre şampuanın nüfuz etmesi beklenerek bol su ile durulanmalıdır.