Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Cilt hastalıkları

Deri, kapladığı alan hesaba katıldığında insan vücudunun en büyük organıdır. Dolayısıyla cilt hastalıklarının yayılma alanı ve fiziki anlamda hayata etkisi oldukça geniş çapta olabilmektedir.

Cilt söz konusu olduğunda genel bir tanım yapmak yanıltıcı olabilir. Bu sebeple en basit haliyle şunu söyleyebiliriz: Cildimizi etkileyen herhangi bir problem, cilt hastalığıdır. Bu hastalık, alerjiden iltihaplı yaralara kadar geniş bir dağılım gösterir. Cilt hastalıkları ile ilgilenen tıp dalına dermatoloji, doktora ise dermatolog denir.

En sık karşılaşılan cilt hastalıklarını şöyle sıralayabiliriz: Akne, egzama, kurdeşen, uçuk, melanom (cilt kanseri), sedef, rosacea.

Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Akne

Akne, en sık gözlenen cilt hastalıklarından biridir. Gözenek adı verilen mikroskobik çukurların tıkanması ve hücre bezlerinin buralarda çok fazla yağ üretmesi sebebiyle yaşanan tıkanmalar, şeklinde tanımlanabilir. Tıkanan gözeneğin üst kısmı beyaz bir renge dönüşürse beyaz kabarma, siyah renkte olursa siyah nokta olarak isimlendirilir.

Akne sebepleri çok çeşitlidir ve genetik kalıtımdan tüketilen gıdaların yağ oranına kadar değişkenlik gösterir. Ayrıca ergenlik döneminde meydana gelen ve bazı benlik sorunlarını tetikleyecek hormonal değişiklerden de kaynaklanabilir.

Özellikle ergenlik döneminde doğal sabun ve kremleri hijyeninize ortak ederek aknelerden kaçınmanız önerilir. Çünkü genetik olarak yatkın bünyelerde şişlikler oluşabilir ve uzun vadede ciltte leke bırakabilir. Tedavi önerileri için hazırladığımız içeriği incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Egzama

En sık görülen haliyle atopik dermatit, astımın da eşlik edeceği ve cildin herhangi bir bölgesini etkileyen cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntı ve iltihaplı doku ile kendini gösterir. Çocukluktan itibaren görülmeye başlanır. Tedavi etmek için kişisel bakım önlemleri ile kaşıntı azaltılabilir veya hafifletilebilir. Doğal sabunların ve kremlerin temizlik rutinine adapte edilmesi gerektiği söylenir. Çünkü egzamanın olası nedenlerinden birisi, kimyasal ürünlerdir. Bu konuyu detaylı incelediğimiz yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, yaygın cilt hastalıklarından bir diğeridir. Kaşıntıya neden olur ve gümüş renkli pullanmalar ile ağrılı kırmızı lekeler bırakır. Bu hastalık, hücrenin yenilenme sürecinin normalden daha hızlı gerçekleşip yüzeyde birikmesi dolayısıyla oluşur.

Sedef, kaşıntıya ek olarak bölgesel ağrı gibi semptomlarla da kendini gösterir. En çok görüldüğü alanlar; kafa derisi, dirsekler ve dizlerdir. Bazı durumlarda uzun süre devam eder. Cilt kuruluğu, stres ve kimi ilaçlar, hastalığı kötüleştirir. Sedef hastalığını ve nedenlerini incelediğimiz detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Siğiller

Siğiller, papilloma isimli virüs dolayısıyla oluşur ve ilk etapta doğru koşullar altında tedaviye başlanmazsa cilde yayılabilir. Derinin herhangi bir bölgesini etkileyebilen bu rahatsızlık, genel olarak ağrılı olmayan şişlikler şeklinde görülür. Tedavisi için dermatolog reçetesi dikkate alınmalıdır.

Rosacea

Rosacea veya bilinen ismiyle gül hastalığı, bir diğer yaygın cilt sorunudur. Kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Kızarıklığın etkisini yansıtan kan damarlarının özellikle de yüzün genişlemesinden kaynaklandığını düşünülür. Aynı zamanda kalıtsal da olabilir.

Gül hastalığının sebepleri arasında sıcaklık artışı, fiziksel efor, soğuk sıcak değişimi ve menopoz gibi dış faktörler de bulunur. Görünüşünün herhangi bir bakteri ile ilişkisi olmadığına inanılır. Bu nedenle çözüm için sadece bir çeşit antibiyotik yeterlidir.

Cilt Kanseri

Cilt kanseri veya diğer ismiyle melanom, metastazlara neden olan bir kanserdir. Ölümcül olduğu kadar tedavi edilmesi de zor bir kanserdir. Tedavi; hastanın sağlığına, tümörün evresine ve lokalizasyonuna bağlı olarak farklı terapileri içerebilir.

Deride, gözlerde, iç kulakta bulunan ve pigment üretmekle sorumlu hücreler olan melanositlerde genetik mutasyonların ortaya çıkması ile vücut bulur. Bu kanserin erken teşhisi, tedavinin başarısı için çok önemlidir.

Cilt Hastalıkları Belirtileri

Cilt ile ilgili hastalık türleri birden çok olduğu için semptomlar da rahatsızlığa ve kişiye göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte, ciltte herhangi bir sivilce, pullanma ve ya renk değişikliği, genellikle ortak belirtilerdir. Endişelendiğiniz herhangi bir işaret fark eder etmez dermatolog randevusu almanızı tavsiye ederiz. Teşhis aşamasında kendi kendinize doğal veya kimyasal ilaçlara başvurmanız önerilmez.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekelerinin ana sebebi, hücre düzensizlikleridir. Hormonal değişiklikler, genetik yatkınlık, yanlış kozmetik kullanımı ve ilaçlar, bu düzensizliğin sebebi veya pekiştiricisi  olabilir. Lekeler, estetik görünümün dışında, nadiren de olsa, farklı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Dermatolog görüşü her zaman gereklidir.

En sık görülen cilt lekelerinin kaynağı ergenlik sivilceleridir. Sivilcelerin sıkılması veya yanlış tedavi çabaları, kalıcı lekelerle sonuçlanabilir.

Vücudumuzun güneş gören bölgelerindeki kahverengi lekeler ise melazma olarak adlandırılır ve genellikle genetiktir. Diyabeti olan kişilerde yaygındır.

Vitiligo da denen beyaz lekelerin oluşma sebebi ise yine yanlış çalışan hücreler ile alakalıdır. Melanosit hücrelerinin ölmesi anlamına gelir. Vücutta yeteri kadar melanosit üretilmediği için süt benzeri lekeler oluşur. İlgili hücrenin yeteri kadar üretilememesinin sebebi kesin olarak bilinmese de genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülür.

Cilt Hastalıklarına Karşı Doğal Formül Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu, yabani fıstık ağacının meyvelerinin yağından elde edilen doğal bir hijyen ürünü olarak bilinir. Siirt’te çevre şehirlerde yetiştirilen bu ağaç, Türkiye’nin doğusunda uzun yıllardır bilinmektedir.

Bıttımın mineral ve vitaminler yönünden zengin olması, cildin ihtiyaç duyduğu besini almasını ve kendini iyileştirmesini sağlar. Bu sebeple birçok uzman tarafından özellikle egzama ve sivilce için doğal tedavi ürünü olarak önerilir. Hipoalerjenik bir ürün olduğu için tüm ciltlere uygun olması ve herhangi bir yan etkisinin tespit edilmemesi duyulan arzı ve memnuniyeti her geçen gün artırmaktadır.

Bıttım sabununun kaşıntı ve kızarıklık başta olmak üzere cilt rahatsızlığı semptomlarının birçoğunu hafifletip düzenli kullanımda tamamen iyileştirdiği bilinmektedir. Eğer siz de benzer bir sorun ile karşı karşıya iseniz yardımcı ekipmanları ile hazırladığımız bıttım sabunu paketlerini inceleyebilir, vakit kaybetmeden sipariş oluşturabilirsiniz.

  1. Gulin Eroğlu diyor ki:

    BU konuda heryerde bi yazıya denk gelebiliyorsunuz, oldukça faydalı bilgiler düzgün bir şekilde biraraya getirilmiş, teşekkür ederim.

  2. Mutlu Kahraman diyor ki:

    cilt için kesinlikle tavsiye ediyorum, yazı da çok başarılı olmuş, teşekkürler bilgi paylaşımı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu