Egzama Nedir? Neden Olur?

Egzama Nedir? Neden Olur?

Egzama, giderek daha fazla çocukta ve yetişkinde görülmektedir. Bu rahatsızlık, ciddi bir hastalık olarak kabul edilmezse ağrılı hale gelip sosyal yaşamı ciddi şekilde etkilemeye başlar. Bununla birlikte, doğru ürünler ve düzenli bir temizlik rutini ile kontrol altına alınabilir.

Egzama Nedir?

Egzama veya diğer ismiyle dermatit; ciltte kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi semptomların ortaya çıkmasıyla teşhis edilen kronik bir rahatsızlıktır. Cildin iltihaplanması anlamına gelen “dermatit” için kullanılan genel bir terim olarak da düşünülebilir. Kelimenin kökeni, Yunanca “ekzein” olup “taşmak”, “kontrolden çıkmak” anlamlarına gelir.

Egzama rahatsızlığı, ülkemizde dermatoloji polikliniklerinden alınan randevuların büyük çoğunluğunu oluşturarak ilk sırada yer alır. Çeşitli türleri vardır. Semptomların nedenine göre aşağıdaki tiplere ayırabiliriz:

Kontak Dermatit / Temas Egzaması

Ciltte alerjik reaksiyona sebep olan dış etkenler dolayısıyla oluşur. İlgili semptomların ortaya çıkmasına sadece sentetik bir kumaş da sebep olabilir. Sanayileşmesini tamamlamış ülkelerde en sık görülen cilt rahatsızlıklarındandır. Öyle ki tüm dünyadaki deri hastalıklarının %4.12’sini oluşturur. Doktorlarda, boyacılarıda, kuaförlerde, ev hanımlarında, sanayi ve inşaat alanında çalışan insanlarda daha fazla rastlanır.

Staz Dermatiti / Venöz Egzama

Staz dermatiti, kan dolaşımında bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar ve esas olarak bacakların alt kısmında görülür.

Atopik Dermatit / Alerjik Egzama

Atopik dermatit, yan etkisi egzama olan ilaç kullanması halinde ortaya çıkar. Sık görülür, alerjen ürünün solunması veya yutulması, temel tetikleyicidir.

Seboreik Dermatit / Yağlı Egzama

Genellikle kafa derisinde ve yüzde görülür. Genetik sebepler etkilidir. Yağlı ciltlerde ve obez kişilerde daha sık rastlanır.

Diaper Dermatit / Bebek Bezi Bölgesi Egzama

Bezi sık değiştirilmeyen, uzun süre ısı ve nem durumuna maruz kalan bebeklerde görülür.

Numuler Dermatit / Nedeni Henüz Tam Olarak Açıklanamayan Egzama

Numuler dermatitin sebebi tam olarak bilinmiyor. Kimyasal, fiziksel veya emosyonel stres ile bağlantılı olabileceği gibi iklim ile de ilişkilendirilmektedir. Genellikle kızarıklık, kaşıntı ve döküntü ile kendisini gösterir.

Egzama Neden Olur?

Egzamanın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sistemindeki değişikliklere bağlı genetik faktörler öne çıkmaktadır. Genetik faktörlerin yanında alerji veya sürekli kullanılan kimyasal malzemeler de başlıca etmenler olarak bilinir. Nem ve sıcaklık değişimleri veya stres de egzamayı tetikleyen diğer önemli faktörlerdir.

Alerjisi olan kişilerde egzamanın görülme sıklığı daha fazladır. Örneğin, egzamalı birçok çocuğun gıda alerjisi vardır ancak gıdanın kendisi egzamaya sebep olmaz. Alerjiye yatkın bir bünye egzamaya da yatkındır.

En sık görülen tetikleyiciler; alerjenlerin solunması, yutulması veya doğrudan cilde temasıyla oluşan alerjik tipte reaksiyonlardır. Alerjen bir maddeye duyarlılık geliştirildikten sonra bu maddenin çok az miktarı dahi egzamaya neden olur.

Egzama, her yaşta ortaya çıkabilir ancak en sık çocuklarda görülür. Ellerini antiseptik sabunla sık sık yıkamaya eğilimli sağlık personelleri de bir diğer şikayetçi grubu oluşturur. Çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir.

Egzama Belirtileri

Egzama belirtileri, egzamanın nedenine ve türüne göre değişebilir. Genel semptomlar şunlardır:

  • Bölgesel kızarıklık,
  • Kaşıntı,
  • Sulantı,
  • Çatlak,
  • Pullanma,
  • Yanma hissi,
  • Kuruluk,
  • Ciltte içi sıvı dolu kabarcık oluşumu,
  • Şişlik,
  • Döküntü.

Egzamanın kronik kabarcıkları kurumaya ve kabuk oluşturmaya başlar. Ayrıca bölgedeki cilt kalınlığında da artış gözlemlenebilir. Semptomlar kişiden kişiye ve nedenine göre değişse de  genellikle vakaların çoğunda ilk ortaya çıkan belirti kaşıntıdır.

Dermatit, bebeklerde ve çocuklarda kol ile bacak bölgesinde daha sık görülür.  Yetişkinlerde ise vücudun herhangi bir yerinde yukarı saydığımız semptomlar ile açığa çıkabilir. Egzamayı işaret eden belirtiler fark ettiğinizde ilk olarak bir dermatoloğa danışmanız önemlidir.

Egzama Tedavileri

Egzama için tek bir tedaviden bahsedilemez, tedaviler vardır. Sorunun yaşına ve şiddetine bağlı olarak reçeteli ve reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Bu tür ilaçlar, cildi kendisine bağımlı hale getirdiği ve kullanım bırakıldığında yeniden aynı şikayetler ortaya çıktığı için kesin çözüm sağlamaz. Nitekim egzaması olan birçok kişi, doğal tedavilerle başarıya ulaştığını söyler.

Egzama tedavisi sırasında cildi nemli tutmak önemlidir. Çünkü kuru cilt, semptomların kötüleşmesi için riskli faktörlerdendir. Özellikle kışın, en ciddi semptomlar baş gösterir. Doğal sabunlar ile hijyen rutini oluşturmak, en sağlıklı çözümlerin başında gelir. Egzama özelinde bıttım sabunu ve ek olarak bıttım kremi çok etkilidir. Yabani fıstık ağacının yağından ve tamamen el yapımı olarak hazırlanan bıttım sabunu, kuru ve sorunlu cildi nemlendirir. Özellikle saç bölgesindeki egzamaları iyileştirir.

Bıttım sabunu, hipoalerjenik (alerjik reaksiyonlara neden olmayan) olduğu ve ürünün herhangi bir yan etkisi tespit edilmediği için tüm ciltlere uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Egzama Nasıl Çabuk Geçer?

Egzama, kronik bir rahatsızlıktır. Kısa bir sürede yok edilmesi pek mümkün görünmez. Temel amaç, durumun kötüleşmesine neden olabilecek kaşıntıyı ortadan kaldırmaktır. Bunun için ilk olarak cildinizi tahriş etmesi muhtemel olan kaynaklardan kaçınmalısınız. Bunlar en etkili tetikleyicilerdir. İkinci olarak ise egzamaya iyi gelen özel sabunlar ve nemlendiriciler kullanarak bölgeyi yumuşatmanız gerekir. Dolayısıyla eğer egzama sorununuz varsa en etkili yöntem hiyen rutininize uymak olur.

Hijyen rutininizin temeline kimyasal ilaçları yerleştirebilirsiniz. Kimyasal ilaçlar, düzenli kullanımda kaşıntıyı giderir ve cilt üzerinde oluşan beyaz kabukları yok eder. Ne var ki kullanmayı bıraktığınız anda semptomlar hızla döner. Cildiniz, kimyasal ilaca bağımlılığı, yan etkilerini de beraberinde getirir. Bu bağlılığı kırmak istediğinizde başladığınız yere geri dönersiniz.

Hijyen rutininize kimyasal ilaç yerine doğal bıttım sabununu koyarsanız ilk aşamada kaşıntınızın dinip kızarıklıkların azaldığını görürsünüz. Düzenli kullanımda  ise egzamadan kurtulabilirsiniz. Eğer bıttım sabununu herhangi bir ek eleman olmaksızın kullanırsanız en yüksek verimi alırsınız.

Bıttım sabunu kullanırken şampuan veya kimyasal ilaç ile vedalaşmalısınız. Cildiniz halihazırda çok hassas olduğu için şampuan benzeri ürünler olumsuz etki gösterecektir. Sabun tek başına hijyen aracınız olmalı. Böylece bıttımın çok yönlü faydalarından da yararlanabilirsiniz. Eğer saç dökülmeniz veya kırıklarınız varsa bıttım sabunu ve kremi ile bu gibi sorunlarınızın da önüne geçebilirsiniz.

Özel Bıttım Sabunu ailesinin güvenilirliği ile bıttım sabununun doğallığında saklı olan faydadan yararlanmak isterseniz çevrim içi olarak Sipariş Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sizin için bıttım sabunu eşlikçileri ile özel paketler de hazırladık. Deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Egzama Bulaşıcı Mı?

Egzamanın bulaşıcı olduğu inancı çok eskidir. Bunun sebebi, döküntülerden ziyade kaşıntıya karşı geliştirilen korkudur. Egzama, kişide kaşıntı yapsa da bulaşıcı değildir. Başka birinden egzama kapmazsınız.

Kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte araştırmacılar egzama geliştiren kişilerde genetik ve çevresel tetikleyicilerin birleştiği konusunda hemfikirler. Alerjen bağışıklık sistemleri, egzamayı aktive ettiğinde cilt hücreleri gerektiği gibi davranamaz ama bu tamamen egzama sorunu yaşayan kişi ile sınırlıdır. Herhangi bir bulaşıcılıktan söz edemeyiz.

Egzama Nedir? Neden Olur?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu