Ergenlerde Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlerde Sivilce Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemi, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki önemli bir geçiş dönemi olarak nitelendirilir. Büyümenin bir hayli hızlı olduğu ve fiziksel değişikliklerin ortaya çıktığı bu dönemde bazı ciddi problemler de meydana gelebilir. Özellikle sivilcelerin ergenlik döneminde oluşumunda büyük bir artış gözlemlenir. Ergenlikte sivilce sorunu ve geçmesi için alınabilecek birçok farklı önlem vardır. Bunun için sivilcelerin hangi sebeplerden dolayı meydana geldiği ilk etapta belirlenmiş olmalıdır. Daha sonra çeşitli uygulamalar ve doğal içerikli ürünlerle birtakım önlemler alınabilir.

Ergenlik Sivilceleri Ne Zaman Geçer?

Ergenlik dönemindeki sivilceler ortaya çıkmaya başladığı zaman bunun doğal bir süreç olduğu asla unutulmamalıdır. Ergenlik döneminde hormonların kanda dengelenmeye başlamasıyla birlikte 1 ile 3 sene içerisinde sivilceler kendiliğinden azalabilir. Akne ve normal sivilce şeklinde devam edebilecek sorunlar da söz konusu olabilir. Bu durum insanların genetiği ve cilt yapılarına göre değişkenlik gösterebilir.

Süreci kısaltabilmek veya daha sağlıklı hale getirebilmek için çeşitli uygulamalardan yararlanılması önemlidir. Eğer sivilceler iltihaplı ve kistik olarak oluşmaya başladıysa ciddi bir durumdan söz edilebilir. Bu tür sivilcelerin iyileşmeleri uzun sürebilir. Sivilceler iyileştikten sonra izleri uzun süre kaybolmuyorsa dermatoloji uzmanına gidilerek uygun tedavilerin belirlenmesi gerekebilir. Aksi takdirde cilt üzerinde farklı sorunlar ortaya çıkmaya başlayabilir.

Ergenlik dönemindeki sivilcelere önlem alabilmek için çeşitli önlemler alınabilir. Bu noktada beslenme düzenini değiştirmek ve kullanılan kozmetik ürünlerin tekrar değerlendirilmesi gibi önlemler izlenebilir. Asitli içeceklerin ve fast food gıdaların tüketilmesinin sınırlandırılması da ergenlikteki sivilcelere karşı alınabilecek önlemlerdendir. Cilt bakımı için yağlı ve akneli cilt yapısına uygun olabilecek özel yıkama jelleri ve bıttım sabunu gibi ürünler de tercih edilebilir. Ergenlerde sivilce ne zaman geçer sorusunun cevabı uygulanan tedavi yöntemlerine ve kişinin cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

Ergenlerde Sivilce Neden Çıkar?

Ergenlik döneminde fiziksel değişimlerle beraber yeme bozuklukları, cilt problemleri ve hormonal değişiklikler gözlemlenir. Ergenlikte sıklıkla denk gelinen sorunlar arasında sivilceler de yer alır. Belirli bir yaşa kadar devam edebilen ve oluşumunu sürdürebilen ergenlik sivilcelerinin tamamen doğal kabul edilmesi gerekir. Ancak erkeklerde akne konglobata olarak adlandırılan yoğun kistler ve iltihaplar söz konusu olduğu zaman daha farklı tedaviler gerekebilir.

Hormonların değişmesi ergenlikte sivilcelerin çıkmasının en önemli sebebidir. Kızlarda östrojen ve progesteron, erkeklerde ise androjen seviyelerindeki artış sivilce oluşumuna yol açabilir. Bu durum ciltteki kıl kökü ve yağ bezelerinin birleşiminden meydana gelen özel ünitelerde iltihaplı bir reaksiyon meydana getirebilir.

Yağ bezlerindeki büyüme ve aşırı çalışma gibi durumlar da ergenlerde sivilce neden çıkar sorusunun temel cevapları arasında yer alır. Yağlanmadaki yükseliş deri hücrelerinin anormal şekilde gelişmesi ve dökülerek kanalları tıkaması da sivilce sebepleri arasındadır. Aknedeki kalıtsal etkenler ise en önemli faktörlerdendir. Ailesinde bu tür hikayeler olanlarda sivilce akne olanlarda aynı sorunların meydana gelmesi muhtemeldir.

Sivilcelerin öncüleri olarak nitelendirilen siyah noktalar ve beyaz renkli kabarcıklarda ergenlik döneminde söz konusu olabilir. Her ikisinin de doğru şekilde müdahale gerektirdiği durumlar vardır. Ancak gerekli müdahaleleri yapsanız dahi kendiliğinden aknelere dönüşebilme gibi potansiyelleri de söz konusudur. Genetik etkenler ergenlikteki sivilce oluşumunun başlıca sebepleri arasında gösterilir.

Deri üzerinde beyaz ve siyah renkli yağlı kabarmalar meydana gelmeye başladığı zaman sivilce oluşumu başlangıcından söz edilebilir. Belirtiler ilk olarak kişilerin alnında daha sonra yanaklarında ve çenelerinde görülebilir. Boyun ve burun gibi bölgelere de sivilceler sık sık yayılırlar. Nadiren de olsa gövde ve kalça gibi kısımlarda da sivilce oluşumuna denk gelinebilir. İş, okul veya özel yaşamlarda sorunlara yol açabilen sivilcelerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aynı zamanda kişilerde ağrı, kanama, yanma, kaşıntı gibi hisler meydana geldiği takdirde ilerleyen dönemlerde kalıcı lekeler de ortaya çıkabilir.

Testosteron ve dihidrotestosteron sivilce gelişiminde rol oynayan en önemli androjenik hormonlar arasında gösterilir. Androjenler erkeklerde testisten, kadınlarda ise over ve böbrek üstü bezlerinden salgılanarak kendilerini gösterirler. Bu hormonlardaki dalgalanmalar ve değişimler sivilce oluşmasındaki diğer sebepler arasında gösterilir. Kişilerde utanma duygusunu uyandırabilecek, istenmeyen durumları meydana getirebilecek ve sosyal hayat üzerinde ciddi bir baskıya yol açabilecek sivilcelere erken müdahale edilmesi ve kontrol altına alınması bir hayli önemlidir. Ergenlik sivilceleri ne zaman geçer sorusunun cevabı için sivilcelerin yoğunluğu, meydana geldikleri bölgeler ve oluşma sebepleri incelenmelidir.

Ergenlikte Çıkan Sivilceler Nasıl Önlenir?

Ergenlik dönemindeki bireylerin genel olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yüzlerini yıkamaları sivilcelerin önlenmesi için alınabilecek sağlıklı önlemler arasındadır. Yüz temizlemek için kullanılabilecek olan ürünlerin içerik kısmına da dikkat edilmelidir. Ergenlik çağında cilt aşırı hassas bir yapıya sahip olabilir. Elleri yıkamak için tercih edilen sabunların yüz temizliğinde tercih edilmemesi önemlidir. Su bazlı, parfümsüz, doğal kolajenler içeren özel bıttım sabunu ve bıttım kremi gibi ürünler bu noktada sizlere destek verebilir.

Sipariş sayfamız üzerinden ulaşabileceğiniz bıttım sabunu çeşitleri ergenlikte çıkan sivilcelerin önlenebilmesini en sağlıklı ve doğal şekilde destekler. Sivilce tedavisine yardımcı olabilecek içeriğe sahip bıttım sabunlarını ergenlik sivilceleri için deneyimleyebilirsiniz. Ancak cilt bakımınızı yaparken aksatmamalı ve en uygun ürünlerle tedaviyi desteklemelisiniz. Sivilce tedavisinde uygulanabilecek tedavinin şekli ve süresi kişilerin genel sağlık durumuna, sivilcelerin şiddetine ve yaygınlığına göre değişkenlik gösterebilir.

Ergenlikte sivilce tedavisi için cildin nemli tutulması önemlidir. Bu noktada cilde nem verebilecek özel kozmetik ürünleriyle beraber bıttım sabunu gibi çeşitli ürünleri de tercih edebilirsiniz. Sivilce tedavilerinin kısa sürede sona ermeyeceğini ise asla unutmamalısınız. Bu sebeple, sabırlı olmalı ve etkileyici sonuçlar için disiplinli bir şekilde tedavinin devam etmesini sağlamalısınız.

Bol su tüketimi de ergenlikteki sivilce tedavisinde önemli bir ayrıntıdır. Belirli miktarda su tüketmeniz kan dolaşımının dengelenmesine destek verir. Böylelikle hücre yenilenmesine de yardımcı olunur. Yenilenmiş hücreler, ölü derilerin atılmasını, sivilce ve akne gibi hasta dokuların iyileşmesini hızlandırabilir. Sağlıklı beslenme ise asla atlanmaması gereken detaylardandır.

Aşırı yağlı gıdalar yetişkinlerde olduğu gibi ergenlik dönemindeki kişilerde de sivilceye yol açabilir. Cilt ve beden sağlığınız için aşırı yağlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Böylelikle sivilce oluşumunun önüne geçebilmek için iyi bir önlem almış olursunuz.

Ergenlik Dönemi Sivilce Sabunu

Ergenlik döneminde sivilce tedavisi için doğal yöntemler arıyorsanız doğal içerikli sabunları da deneyebilirsiniz. Ergenlik dönemi sivilce sabunu denildiği zaman ön plana çıkan bıttım sabunu ve çeşitleri bu noktada en büyük yardımcınız olabilir. Birbirinden doğal içeriği ile sizlere sunduğumuz bıttım sabunu ve bıttım kremi çeşitleri ile ergenlik sivilcelerinin tedavisine destek verebilirsiniz.

Cildin sağlıklı kalabilmesine destek veren bıttım sabunları için sipariş sayfamıza göz atabilir ve ürünleri inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun alternatiflere sahip olabilirsiniz. Sayfamızda sizlere sunulan bıttım sabunu çeşitleri Siirt ve Mardin bölgesinde doğal yollarla üretilen en önemli sabunlardandır. Cilt hastalıkları tedavilerinde ön plana çıkan bıttım sabunu aynı zamanda ergenlik dönemindeki sivilcelerin tedavisi üzerinde de destekleyici bir yapıya sahiptir.

-21%
 240,00  190,00
-24%
 210,00  160,00
-13%
 80,00  70,00
-19%
 270,00  220,00
-14%
 360,00  310,00
-14%
 370,00  320,00
-21%
 290,00  230,00

Ergenlerde Sivilce Nasıl Geçer?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu