Göz Kapağında Egzama Nasıl Geçer?

Göz Kapağı Egzaması Nasıl Geçer?

Göz kapağı egzaması meydana geldiği zaman tedaviye başlamadan ve gerekli önlemleri almadan önce egzamanın türü ve sebepleri konusunda belirli araştırmaların yapılması önemlidir. Özel ve doğal içerikli kremler, sabunlar, tıbbi tedaviler ve alınabilecek önlemler sayesinde göz kapağı egzamasının iyileşebilmesi mümkündür.

Göz Kapağı Egzaması Nedir?

Göz kapağı egzaması vücudun diğer bölgelerindeki gibi meydana gelebilecek egzama türleri arasındadır. Cildin alerjenlere veya sert maddelere verdiği reaksiyon olan kontakt dermatit bulunur. Fakat göz çevresindeki egzama problemi, cildin doğrudan temas olmadan reaksiyon vermesi anlamına da gelebilen atopik dermtit olarak nitelendirilir.

Göz kapağı egzaması en sık bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olsa da yetişkinlerde de meydana gelebilir. Göz kapağı egzama tedavisi için sabun ve krem gibi ürünler de destekleyici görev üstlenir. Ayrıca eliminasyon tedavisi gibi yöntemlerden de sık sık yararlanılır.

Her yaşta gelişebilen bu rahatsızlık atopik egzamanın dışavurumu olabileceği gibi aynı zamanda göz ilacı ve makyaj ürünlerinden dolayı da oluşabilir. Deterjan gibi ürünlerin göze bulaşması veya gözü çok sık kaşımak egzama oluşmasına sebep olabilir.

Göz kapaklarının üzerinde yer alan derinin ince ve hassas olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple, hızlı bir şekilde iltihaplanma ve şişme oluşabilir. Rahatlama amaçlı olarak gözleri sık sık ovuşturma gibi hareketlere eğilim artar. Ancak doğru tedavi yöntemi için dermatolog desteği alınması gerekir. Alerji uzmanı da hastalığın tedavisinde sizlere doğru uygulamalar tavsiye edecektir.

Göz Kapağında Egzama Neden Olur?

Makyaj malzemeleri, hijyen ürünlerinin yanlış kullanımı, havada yer alan alerjenler, kontakt lens suları ve yapay kirpikler göz egzamasına sebep olabilir. Bu tür sebepler dışında dermatit ve sistemik eritem gibi otoimmün bozukluklar da göz egzaması yaşamanıza sebep olabilir.

Egzama ve dermatit, kuru ve kaşıntılı cildin tanımı için sık sık kullanılır. Egzama gözde meydana geldiği zaman ciddi problemlere yol açabilir. Vücudun diğer bölgelerine göre kıyaslandığı zaman daha büyük rahatsızlıklar oluşabilir. Gözü etkileyen yaygın dermatit türleri arasında atopik, temas ve seboreik yer alır. Göz kapağındaki egzama kuru cilt gibi problemleri de beraberinde getirebilir.

Göz Kapağı Egzama Çeşitleri Neler?

Egzama ve dermatit terimleri genellikle pullanma ve kuruluk yaşayan ciltler için kullanılır. Teknik olarak egzama, yaygın bir dermatit türü olarak atopik dermatiti oluşturur. Dermatit ile bağlantılı olan iltihaplanma, göz kapakları ve gözleri çevreleyen cilt başta olmak üzere cildin farklı bölgelerini de etkisi altına alabilir. Vücudun diğer kısımlarında yer alan egzama göz bölgesinde daha sık görülebilir. Gözü etkileyen dermatit çeşitleri arasında atopik, temas ve seboreik bulunur.

Atopik dermatit egzamanın ana türleri arasında yer alır. Bir cilt rahatsızlığı olmasına rağmen astım ve saman nezlesi de ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde çocuklara göre daha yaygın görülür. Genetik ve çevresel faktörler ya da her ikisinden de kaynaklanabilir.

Atopik dermatit yaşandığı zaman belirli göz hastalıklarının riski de artabilir. Göz çevresinin kuru ve kaşıntılı olması kornea inceltme bozukluğu olan keratokonusa sebep olabilir.

Kontakt dermatit ise cildin iltihaplanmasına ve tahriş olmasına sebep olabilir. Bu durum genellikle alerjiyi tetikleyen durumlara tepki olarak ortaya çıkar. Hassas ciltli olan kişilerde kontakt dermatitin görülme sıklığı daha yüksektir. Atopik dermatitten farklı olarak diğer alerjik reaksiyonlara eşlik etmez ve yalnızca cilt üzerinde etkilidir. Göz kapaklarının kızarmasına veya renginin bozulmasına ya da pul pul gözükmesine sebep olabilir. Aynı zamanda gözlerin acıması ve yanması gibi sorunlar da ortaya çıkar.

Göz ve çevresindeki kontakt dermatit sorunları üst göz kapağı, alt göz kapağı veya iki göz kapağında birden görülebilir. Durumun sürekliliği söz konusu olduğu zaman göz kapaklarının kalınlaşması gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu sebeple, vakit kaybedilmeden doktora danışmanız ve muayene olmanız tavsiye edilir. Ancak kendi başınıza eczane tavsiyesi ile ilaçlar kullanmak yerine mutlaka uzmana görünmenizde yarar olacaktır. Hangi krem veya ilaç kullanılacağı böylelikle daha sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılır.

Göz Kapağı Egzaması Belirtileri Neler?

Göz kapağında egzama başladığı zaman yüzün diğer bölgesine göre göz kapaklarınızda gözle görülür bir rengi farkı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda göz kapaklarındaki şişme ve kaşıntı da en önemli belirtiler arasındadır.

Göz kapağının çok fazla kaşınmaya başlaması, arada sızlaması ve pul pul dökülmesi gibi belirtiler de görülür. Kuruluk gibi belirtiler de göz kapağında egzama olduğu zaman ortaya çıkabilir. Göz kapağındaki egzama belirtilerinin meydana gelmesiyle beraber doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması son derece önemlidir.

Göz Kapağı Egzamasına Ne İyi Gelir?

Göz kapağı egzaması için öncelikli olarak alerjenlerden uzak durmanız gerekir. Sizin için tetikleyici olabilecek alerjenlerden sakınmanız, atakları kontrol altında tutabilmenizi sağlar. Belirli maddelere karşı hassasiyetiniz olduğunu biliyorsanız bunlardan uzak durabilmek için özenli olmalısınız. Alerjenlerin etkilenen ciltle temas etmesi gerekmediğini de unutmamalısınız. Vücudunuz bir yerdeki alerjeni tespit edebilir ya da farklı yerde buna egzama atağıyla tepki de verebilir.

Stres egzama için tetikleyici bir unsurdur. Bu sebeple, stres seviyenizi düşürmelisiniz. Strese neden olabilecek etkenleri belirleyerek göz kapağı egzamasının tedavisine destek verebilirsiniz. Sizi aşırı endişelendirebilecek veya kaygılandırabilecek olan durumlardan elinizden geldiğince uzak durmalısınız.

Kaşımak döküntüleri kötüleştirir. Kaşların ve kirpiklerin bir kısmının dökülmesi de kaşıma kaynaklıdır. Aynı zamanda alerjenleri ve tahriş edicileri belirlemeniz gerekir. Tahriş ediciler arasında bir çamaşır deterjanı ya da sabun gibi bir ürün bulunabilir. Bunun için kullandığınız kozmetik ürünlerini ve temizlik ürünlerini değiştirmeniz doğru bir yöntem olabilir.

Yaşadığınız egzama ataklarının yanı sıra yiyecekleri, parfümleri, kokuları ve temas ettiğiniz diğer maddeleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Egzama beslenmeye bağlı olarak da meydana gelebilir. Temas ettiğiniz maddelerde tekrarlanan kalıpları bulmanız o maddelerden uzaklaşabilmeniz açısından önemlidir.

Gıda alerjilerinin belirli tanımı olsa bile tepkiye sebep olabilir. Gıdalar egzama ataklarında tetikleyici bir unsudur. En yaygın alerjenler arasında fıstık, yumurta, süt, balık, soya ve buğday yer alır. Egzaması olan kişilerin bu gıdalardan uzak durması tavsiye edilir. Aksi takdirde sorunlar meydana gelebilir.

Yüzünüzü  yıkarken, yüzünüzde kuruluğa yol açabilecek değil yağ içeriği yüksek olan sabunları seçmelisiniz. Böylelikle göz kapağındaki egzamanızı tedavi ederken aynı zamanda destekleyici adımlarla sürecin hızlanmasını da sağlayabilirsiniz.

Hangi Doktora Gidilir?

Göz kapağı egzaması problemi yaşıyorsanız dermatolog ve alerji uzmanı gibi doktorlara başvurabilirsiniz. Doktora başvurmadan kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerinden dolayı durumun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bu sebeple, doğru teşhisin zamanında koyulmasının önemini asla unutmamalısınız.

Bitkisel Tedavi Yöntemi Var mıdır?

Göz kapağındaki egzama tedavisinde bitkisel yöntemlerden ve bitkisel içerikli ürünlerden de yardım alabilirsiniz. Tedavi sürecinin hızlanmasına destek verebilecek olan bitkisel içerikli ürünler arasındaki bıttım sabunu ve bıttım kremi gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Doğal içeriği ile dikkat çeken ürünler göz kapağındaki egzamanın tedavisinde yardımcı olarak ön plana çıkar. Sizler de bu tür problemler yaşıyorsanız tedavi destekleyici olarak bitkisel yöntemleri tercih edebilirsiniz.

-24%
 210,00  160,00
-19%
 270,00  220,00
-13%
 80,00  70,00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu