Hem Erkeklerin Hem de Kadınların Korkulu Rüyası Olan Siyah Noktalara Elveda

Hem Erkeklerin Hem de Kadınların Korkulu Rüyası Olan Siyah Noktalara Elveda

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktanın sivilce olduğunu biliyor muydunuz? Siyah nokta, cilt gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklanan siyah uçlu sivilce türüdür. Ölü hücrelerin birikmesine ve hücrelerin oksidasyon sürecine ek olarak aşırı yağ (sebum) üretimi nedeniyle ortaya çıkar.

Siyah nokta problemi, genellikle daha büyük hastalıkların varlığına işaret etmez. Yine de hem estetikten uzak bir görünümün hem kontrol edilemeyen hormonal değişikliklerin hem de yüz bakım eksikliğinin göstergesi olduğu için rahatsız edicidir.

Bu yazımızda, pahalı ve yıpratıcı yöntemlere başvurmadan siyah nokta oluşumunu nasıl önleyeceğinizi anlatıyoruz.

Siyah Nokta Neden Olur?

Açık komedon olarak da bilinen siyah noktaların varlığı, doğal yağların üretimi sırasında yaşanan hormonal değişiklikleri gösterir. Yağ bezlerinin sebum üretimi esnasında yaşanan olumsuz yöndeki değişiklik nedeniyle gözenekler genişler ve siyah nokta oluşur. Ayrıca ölü hücrelerin ve cilde yapışan diğer yabancı maddelerin birikimi de yine bu tür siyah başlı iltihapsız sivilcelerin oluşumuna katkı sağlar.

Siyah noktanın olası tüm nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormonal değişiklikler,
 • Kirli ortamlara maruz kalma,
 • Makyaj,
 • Uykusuzluk,
 • Vücutta toksin birikimi,
 • Güneş ışınlarına aşırı maruz kalma
 • Genetik yatkınlık

Daha yağlı olma eğilimindeki burun kenarlarınızda veya yüzünüzün diğer bölgelerinde siyah nokta oluşumu normaldir. Parlak, sağlıklı bir cilt elde etmek için beslenme ve hijyen rutininizi düzene sokmak büyük ölçüde yeterli olacaktır.

Siyah Noktalar Bir Sivilce Midir?

Siyah nokta, iltihapsız sivilce (noninflamatuar) türlerinden biri olup esas olarak yüzün “T” bölgesinde (alın-burun-çene) ortaya çıkma eğilimindedir. Yüzün diğer bölgelerinde ve ayrıca sırtta da görülebilir. Yağ bezleri tarafından üretilen sebum salgısındaki beklenmeyen artış sebebiyle gözeneklerin gelişmesiyle kendini gösterir.

Siyah Noktalar İçin Kalıcı Çözüm

Siyah noktaları ortadan kaldırmak için bazı yollar denemeden önce ilk adım cilt tipinizi öğrenmenizdir. Çünkü en uygun tedavi yöntemi ancak bu şekilde seçilebilir.

İkinci adım; sabun, krem ve cilt temizleme ürünlerini seçmeyi içeren evde temel bakım rutinini takip etmek olacaktır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve meslektaşları cilt temizliği için haftada iki kere bıttım sabununu ile peeling yapmayı önermektedir.

Bıttım sabunu, her cilt tipine uygun olduğu için korkmadan kullanılabilir. Yüzünüzü derinlemesine temizleyen saf sabun,  gözenekleri tıkayan kirlerin varlığını en aza indirir.

Bıttım sabunu, cildin yağ oranını ideal seviyeye çektiği için doğal yağ üretimini sağlar, cildin pH’ını düzenler.

Doğal sabun ile siyah noktalara kalıcı çözüm sağlamanın yolları şunlardır:

 • Haftada iki defa yüzünüzü bıttım sabunu ile yıkamak,
 • Uyumadan önce yüzünüzdeki makyajı çıkarmak,
 • Yüzünüzü yıkamak için ılık su kullanmak,
 • Sağlıklı bir beslenme düzenine geçiş yaparak yağ tüketiminizi azaltmak,
 • Pis ellerle yüzünüze dokunmamak,
 • Bol su ve sağlıklı içecekler tüketmek.

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın temel ilkelerinden biri nemlendirmedir. Bu nedenle saf ve bitkisel nemlendiricileri bakım ürünlerinize dahil etmeniz önerilir. Hem evde hem de bir profesyonelin yönlendirmesiyle siyah nokta maskelerini tedavinize dahil edebilirsiniz.

Bıttım sabununun yanı sıra kozmetik işlev görebilecek ve siyah noktaları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek bazı yiyecek önerilerimiz ve kullanımları  aşağıdaki gibidir:

Yumurta akı: Yumurta akı, siyah noktaları özel olarak çıkarmak için kullanılır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra yumurta akını sürüp üzerine havlu kağıt koymalısınız. Ardından bu katın üzerine aynı yumurta işlemini tekrar uygulamalısınız. Havlu kağıt yüzünüzde sertleştiği zaman yavaşça aşağı ve yukarı çekerek çıkarabilirsiniz.

Esmer Şeker: İki farklı şekilde kullanılabilir: Çeyrek su bardağı şeker ile üç yemek kaşığı zeytinyağını veya iki yemek kaşığı esmer şeker ile limonu karıştırarak cildi nemlendirebilirsiniz.

Yoğurt: Her cilt tipi için oldukça etkili  bir yüz temizleyicidir. Ciltte biriken kirleri ve sivilceleri yok etmeye yardımcıdır. Etkili olması için az miktarda limon suyuyla karıştırıp on beş dakika bekletmeniz gerekir.

Siyah noktaları ev koşullarında geçirmek için bıttım sabununu tercih edebilirsiniz. Sorununuz şiddetli ve sürekli tekrarlayan cinsten ise ek tedavi seçenekleri için dermatoloğa gitmek daha doğru olacaktır.

Günlük hijyeninizin ana ürünü sabun için en çok tercih edilen paketlerimize sipariş sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

-24%
 210,00  160,00
-14%
 360,00  310,00
-19%
 270,00  220,00

 1. Hande Erturan diyor ki:

  Yazıya Google’da denk geldim, okuduktan sonra sabunu denemeye karar verdim, biraz araştırma yaptım ve marka olarak en güvenilir burası geldi, siparişi verdim bekliyorum.

 2. Mehmet Çamlı diyor ki:

  Siyah noktalar ile başım dertte, pek çok şey denemekteyim, bıttım sipariş edeceğim, göreceğiz sonuçlarını.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu