Kepek Problemini Durduracak Doğal Formül

Kepek Problemini Durduracak Doğal Formül

Kepek sorununuz var ve doğal bir tedavi yöntemi mi arıyorsunuz? Birkaç başlık altında aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle kepek, kafa derisindeki hücrelerin normalden daha hızlı şekilde büyümesi sonucu kaşıntı ve pul oluşumu ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir kafa derisinde, cildin eski hücreleri ayda bir kez ölür ve dökülür. Çoğu bireyde cildin ölü hücrelerinin pulları görülemeyecek kadar küçüktür. Bununla birlikte sağlıksız bir kafa derisinde cilt hücreleri ölmeden önce her beş veya yedi günde bir büyük gruplar halinde dökülür.

Bu yazımızda kepeği tedavi etmek ve tekrar oluşmasını engellemek için size bazı ipuçları veriyoruz.

Kepek nedir?

Kepek, en yaygın kafa derisi problemidir. Malassezia adı verilen mayanın anormal şekilde çoğalması sebebiyle ortaya çıkar ve bu da kafa derisinin epidermis hücrelerinde aşırı hızlı bir yenilenmeye neden olur. Sürecin normalden daha hızlı işlemesi, yağlı saçların ortaya çıkması ve kopan tabakaların kendini göstermesiyle sonuçlanır.

Kepek, kafa derisini tahriş ederek kaşıntıya sebep olabilir. Bu hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorucudur. Çünkü özellikle saçınızı taradıktan sonra pul pul omuzlarınıza düşmesi yeni bir stres kaynağına dönüşür. Stres, yorgunluk, kirlilik ve soğuk gibi bazı faktörler semptomları artırabilir veya bu mayanın çoğalmasına yarar.

İki tip kepek vardır:

Kuru Kepek

Beyazımsı pul şeklinde görülür. İnce ve kuru bir yapıya sahiptir. Kepeği olan kişi başını kaşıdığında omuzlarına dökülür. Ayrıca bu tip kepek, kafa derisinin geri kalan kısmına yayılma eğilimindedir.

Yağlı Kepek

Yağlı kepek, daha fazla sebum (yağ bezlerinin ürettiği salgı) bulunan bölgelerde görülür. Yüksek yağ seviyesi dolayısıyla sarımsı bir renge sahiptir ve kuru kepeğe göre daha büyük pullar oluşturur. Bu tip kepek, deride kızarıklığa neden olur.

Saçta kepek neden olur?

Kepek oluşumunun birkaç temel sebebi vardır. Bu sorun genellikle ergenlikte gelişmeye başlar ve 20’li yaşlar boyunca en üst seviyeye ulaşarak kötüleşir. Dolayısıyla kepek başlangıcının hormonal değişikliklere bağlı olduğu bilinmektedir.

Hormonal dengesizlik dışında stres, uyku eksikliği, zayıf bağışıklık sistemi ve kalıtım akla gelen ilk nedenlerdir. Bazı araştırmalar, bu rahatsızlığın alerjilerle bağlantılı olabileceğini de ortaya çıkarmıştır. Özellikle çikolata, süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri veya fındık alerjisi kepek oluşumunu tetikleyebilir. Diğer faktörler ise çok fazla şeker, nişasta ve yağ tüketimi olarak sıralanabilir.

Öte yandan kepek; saç bakım ürünlerinin, boyaların,  maşaların, saç kurutma makinelerinin aşırı kullanımından da kaynaklanabilir. Saçın seyrek yıkanması veya kafa derisinin tamamen durulanmaması durumlarında da yine döküntülere sebep olabilir. Soğuk hava koşulları, iç mekan ısıtması ve dar şapkalar da pullanmayı tetikleyebilir. Kepek rahatsızlığı bulunan çoğu kişi için kış ayları daha zor geçer.

Kepekli saçın belirtileri nelerdir?

Kepek kendini, saçın güzelliğini gizleyen beyaz pullarla belli eder. Hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla görülür. Zaman ve saç tipi fark etmeksizin her hassas kafa derisinde görülebilir.

En sık karşılaşılan kepek belirtileri şunlardır:

 • Omuzlara dökülen ölü deri,
 • Kafa derisinde kaşınma,
 • Saç çizgisinde kırmızımsı ve pullu şişlikler

Kepek Hakkında Yanlış Bilinenler

Kepek bulaşıcı mıdır?

Kepek bulaşıcı değildir. Çünkü sebebi olan maya tüm insanlarda mevcuttur. Ergenlikte gelişmeye başlar ve hormonal değişimlere bağlı olduğu için 20’li yaşlarda en üst seviyeye çıkar.

Kalıtsal mı?

Kepeğin kalıtsal olduğuyla ilgili kesin bir çalışma yok ancak genetik yatkınlığın bu rahatsızlığı destekleyebileceğine dair göstergeler mevcut.

Hijyen Eksikliği Sebebiyle mi Oluşur?

Kepek, hijyenle pek de ilgisi olmayan faktörler tarafından şekillenir. Saçı temiz tutmak kepekten kurtulmaya yardımcı olsa da onu yok etmez, kepek çıkmaya devam eder.

Mevsimlik bir sorun mu?

Kepeğin mevsimselliği üzerine bir çalışma olmamasına rağmen genellikle kışın daha sık görülür. Bu gerçeği etkileyebilecek faktörler, sıcak su kullanımı ve saçlarınızı yıkama sıklığınızdır.

Kepek Problemini Durduracak Doğal Sabun Formülümüz

Ağır kepek vakalarında, dermatologlar özel bir losyon veya merhem reçetesi yazabilirler. Bunun dışında kalıp sık rastlanan ve çok ağır olmamakla birlikte kronik seyreden kepek problemini evde kolayca tedavi edebilirsiniz.

Geleneksel tedavi, özel bir hijyen ürününün benimsenmesi ile başlar. Bu, dermatoloğun tavsiye ettiği bir şampuan olabileceği gibi yan etkisi olmayan doğal sabunlar da olabilir. Çoğu kişi, kepek kaynağı olarak fabrikasyon şampuanları gördüğü için yönünü doğal sabunları çevirmeyi tercih ediyor. Bu hassasiyeti geliştirmekte son derece haklılar. Çünkü kepekten kurtulmak için kafa derinize zarar verme ihtimali olan ürünleri uygun olanlarla değiştirmelisiniz. Birçok uzman kepek sorununun bıttım sabunu ile durdurulabileceği konusunda hemfikir.

Bıttım sabunu, doğası gereği antibakteriyel ve hipoalerjenik olduğu için kepeğe neden olan mantarı azalttığı gözlenmiştir. Ciltteki yağ oranını dengelediğinden hem kuru hem de yağlı ciltlerde ve kepek türlerinde iyileştirici etki gösterir. İlk kullanımda kaşıntıyı azaltır ve düzenli kullanımda bir daha tekrarlanmasına izin vermeyecek şekilde kepeği sonlandırır.

Uzmanların birçoğu beslenmenin kepek kontrolünde önemli bir rol oynadığını düşünür. Yararsız karbonhidratların ve yağ asitlerinin metabolize edilmesi, semptomları tetikleyebilir. Bu etkiye karşı koymak için B vitamini tüketimini artırmalısınız. Sarımsak ve kekik yağı da kepek ile mücadelede yardımcı olabilir.

Kepek, stres belirtisi olabileceği için zor durumlarla karşılaştığınızda daha fazla meyve ve sebze yiyip beslenmenize dikkat etmelisiniz. Ayrıca su tüketiminizi de artırmalısınız.

Saç derinizin gözeneklerini açıp sağlıklı bir cilde sahip olmak için Özel Bıttım Sabunu paketlerini inceleyin, değişimi başlatmak için vakit kaybetmeyin.

 1. Selim Akbay diyor ki:

  Kesinlikle tavsiye ediyorum, saçlarımdaki kepekler yavaşladı, saçlarımın sağlığı çok daha iyi, gerçekten memnun kaldım. Bu yazıyı da iki arkadaşımla daha paylaştım faydalansınlar istiyorum.

 2. Ömür Meşeli diyor ki:

  Kepek sorunu yaşayan bir kişiyim, bıktım artık desem yer, araştırma yaparken bu yazıya denk geldim ve ürünü sipariş ettim umarım bu son olur, tekrarlamaz. Teşekkür ederim.

 3. Ece Bozkurt diyor ki:

  Kepek problemi ile karşı karşıya kaldım artık yüzleştim bıktım desem yeri hatta henüz çözüm bulamadım bıttımı denesem diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu