Cildinize Peeling Etkisi Yaratmanın En Doğal Yolu

Cildinize Peeling Etkisi Yaratmanın En Doğal Yolu

Yüzünüzü her gün yıkasanız dahi ölü hücrelerin hala yüzünüzde ve vücudunuzda kalabileceğini biliyor muydunuz? Bu yazıda; peeling ile ölü hücrelerden nasıl kurtulacağınızı, bu işlemin faydalarını ve en doğru şekilde nasıl uygulanacağını açıklayacağız.

Cildinizin parlaklığını kaybettiğini, kuruduğunu ve hatta bazen siyah nokta oluşturduğunu fark  ederseniz endişelenmeyin. Evde yapabileceğiniz pratik peeling işlemini en verimli hale nasıl getireceğinizi anlatıyoruz. Öğrenmek için okumaya devam edin!

Peeling Nedir? 

Peeling’i tanımlamaya geçmeden önce cilt hakkında kısa bir bilgi vermek yararlı olur. Cildin iki katmanı vardır: Epidermis ve dermis. Epidermis, dış dünya ile temas eden ince tabakadır. Kalınlığı 0.02 mm olduğu için çok incedir. Peeling, epidermiste veya dermisin yüzeysel katmanlarında sınırlı ve kontrollü soyulma etkisine sebep olmak için yardımcı ürünler kullanılarak yapılan bir uygulamadır. Bu soyma işleminin amacı, cilt tabakasının yenilenmesini sağlamak ve deriyi yoğunlaştırmak için alttaki tabakaların elastik lif ile kolajen üretimini teşvik etmektir.

Şunu biliyoruz: Derimiz sürekli bir yenilenme halindedir. Hücreler ölür ve yerini yeni hücreler alır. Günden güne, dakikadan dakikaya cildimiz kendini yeniler. Ölü hücreler, deriyi oluşturan en dış tabakada yani epidermiste yapışıp kalmasaydı bu işlem çok daha kolay olurdu. Ne var ki onlardan kurtulmak için cildin soyulmaya ihtiyacı vardır. Peeling dediğimiz bu soyma işlemi, epidermisin yüzeyindeki ölü deri hücrelerini ovalayarak özel bir bakım yapmaktır.

Peeling’e başlamak için herhangi bir cinsiyet farkı veya yaş sınırı yoktur. 20’li yaşlardaki gençler hasarlı bir cilde sahip olabilir ve yaşlı kişiler de ayrıca peeling’in olumlu etkisini görebilir.

Peeling Ne İşe Yarar?

Herkes iyi bir görünüme sahip olmak ister. Parlak bir cilde, gözle görülür derecede yumuşak ve berrak bir tene kavuşmak hayal edilir. Bununla birlikte cildin yüzeyinde biriken ölü hücreler donuk bir görünüme neden olur. Bu görünüme sebep olan örtüyü çıkarırsanız cildinizi daha güzel ve daha parlak hale gelir. Peeling, tam olarak bu amaca hizmet eder: Cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin yok edilmesiyle daha genç, yumuşak ve bakımlı bir görünüş elde edilir.

Peeling ayrıca, gözenekleri temizlemeye ve böylece fazla sebumun (yağ bezlerinin salgısı) tahliyesine yardımcı olur. Siyah noktalara ve lekelere neden olabilecek epidermisin temizlenmesine katkıda bulunur. Bu şekilde cilt nefes alır.

Her cilt bakım rutininde olduğu gibi peeling’te de anahtar, bunu düzenli şekilde uygulamaktır. Çünkü cildimiz zamanla bozulan birçok elemente maruz kalır. Bu aktivitenin uygulama düzeni, cilt tipinize bağlıdır.  Yağlı cilde peeling yapmak ile kuru cilde peeling yapmak aynı şey değildir. Kuru cilt, kendi özelliklerinden dolayı aynı miktarda üretmez.

Peeling Zararlı Mı?

Hassas bir cilde sahipseniz peeling değilse de sık sık yapılan peeling, yan etkilere sebep olabilir. Derinizde batma, yanma, kızarıklık, tahriş, kaşıntı ve kabuklanma gibi yan etkiler görebilirsiniz. Bu sebeple, haftada 1 veya 2 kez peeling yapmak en sağlıklısı olacaktır. Bu şekilde cildinizi tahriş etmeden daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Peeling Tüm Ciltler için Uygun Mudur?

Evet, peeling tüm cilt tipleri için uygundur. Kuru veya karma fark etmeksizin peeling yapabilirsiniz. Peeling, cildi temizlemenin standart yollarından biridir. Yazımızda sunduğumuz tüm bilgilerle yüz bakımınızı bir adım ileriye taşıyıp daha güzel hissedebilirsiniz.

Yine de şunu unutmamak gerek: Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılan bakım zaman alır. Her adıma saygı duymak, nefes alabilen bir yüze kavuşmak için gereklidir. Gözle görülen farklılık ve alacağınız iltifatlar da cabası olur.

Peeling Çeşitleri 

Peeling kültürü geliştikçe kozmetik mağazalarda satılan kimyasal ürünlerde artış gözlendi. Ayrıca güzellik merkezleri kendi ürün ve uygulamalarını tanıtmaya başladı. Böylece çeşitli peeling yöntemlerinden bahsedilebilir oldu.

Doğal Peeling

Doğal peeling, kolayca ulaşabileceğiniz ürünler ile evde hazırlayıp uyguladığınız peeling türüdür. Tercih ettiğiniz peeling malzemesini haftada birkaç defa yüzünüzde kullanarak cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Bu malzemeler turunçgil, şeker veya yumurta olabileceği gibi bıttım, defne, zeytinyağı gibi doğal sabunlar da olabilir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, 3 dereceye ayrılır: Yüzeysel, orta ve derin. Bu tür peeling yaptırmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Böylece cildinizin işleme uygun olup olmadığını ve muhtemel yan etkileri öğrenebilirsiniz.

Lazer Peeling

Lazer peeling, doğrudan cilt soyma işlemidir. Cildinizdeki rahatsızlık boyutuna göre uygulama süresi değişebilir. Sivilce, ameliyat lekeleri gibi sorunlar 3 ila 5 seans arası sürer. Bu tür peeling, cildin kolajen üretimini en çok teşvik eden işlemdir. Leke ve yara izlerinin yanı sıra kırışıklıklara da iyi gelir. Lazer peeling için doktor değerlendirmesi almanız gerekir. Uygulama sırasında cilt tabakasının hangi derinlikte soyulacağına doktorunuz karar verir.  Peeling Nasıl Yapılır?

Giderek daha fazla kişi peeling yapmaya başladı. Kapsamlı bir temizlik ile cildin derinliklerindeki parlaklığı geri kazanmak isteyenler için mucizevi bir yöntem. Yüzünüze peeling yapmak için kullanacağınız bakım ürünlerinin cildinize uygun olacak şekilde iyi seçilmiş olması gerekir. Bu işlem sırasında amacın ölü hücreleri çıkarmak olduğunu unutmayın. Cildinize zarar vermekten kaçınmanız gerekir.

Doğal Peeling Nasıl Yapılır?

Evinizde, kısa sürede hazırlayacağınız peeling karışımı ile cilt sorunlarınızı belli ölçüde giderebilirsiniz. Biz, etkisini diğer ürünlere göre daha hızlı ve yan etkisiz şekilde gösterdiği için ana malzeme olarak bıttım sabununu kullandığımız peeling aşamalarını şöyle sıralanıyor. Siz “bıttım” yerine şeker, kahve telvesi, salatalık, yumurta veya aleo vera da kullanabilirsiniz.

 • Peeling’e yüzünüzü yıkayarak başlamalısınız. Böylece sürtme işlemi daha yumuşak olur.
 • Peeling yapmak istediğiniz bölgeye bıttım sabunu ile masaj yapabilirsiniz. Cildinizde olumsuz reaksiyona sebep olmayacak şekilde dairesel hareketlerle hafifçe ovalayıp göz bölgenizden kaçınmaya özen göstermeniz yeterli olacaktır.
 • Peeling süresini çok uzun tutmayın. Cilde zarar vermemek için bakım uzun sürmemelidir.
 • Gözenekleri sıkılaştırmak için tercihen soğuk su ile durulayın.

Tüm cilt tipleri için bıttım sabununu tavsiye ediyoruz. Eğer cildiniz çok hassassa bir dermatoloğa danışmanız iyi olacaktır. Hassas cilde sahip olanlar daha az sıklıkla bakım yapmalıdır. Yağlı cilde sahip olanlar, bıttım sabunu ile peeling yapmayı tercih edebilir.

Peeling için en uygun zaman sabahtır. Çünkü günün bu vaktinde hücre yenilenme seviyesi azdır. Bu nedenle ölü hücrelerin dermiste (epidermis ile deri altı dokunun arasında bulunan katman) birikmesi daha az olasıdır.

Cilt bakımı, dünyadaki herhangi bir başka şeyi unutup yalnızca kendinize odaklandığınız nazik bir zamandır. Hepimizin ihtiyacı olan bu rutini hayatınıza katmak, mental açıdan da iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yüzünüzü temizlemekten peeling’e kadar hijyen rutininizin temel parçalarından biri olacak bıttım sabunu paketlerimiz için sipariş sayfamızı inceleyebilir, aşağıda bulunan popüler paketleri inceleyebilirsiniz.

-24%
 210,00  160,00
-19%
 270,00  220,00
-14%
 360,00  310,00

 1. Gökçe Kayalar diyor ki:

  Cildime her zaman peeling uygulamasını yapmaktayım, pek çok yerde de bilgi var, doğal olması benim için önemli, yine bir çok ürün denedim, doğal olduğuna inanarak bıttım siparişi verdim ve çok memnun kaldım, firma yetkililerine teşekkür etmek isterim, bu yazı sayesinde daha da ikna olduğumu belirtmek isterim.

 2. Faruk Kakil diyor ki:

  Bir erkek olarak bu tarz konularda genelde özensiz oluyoruz, çok fazla da maliyete katlanmak istemiyoruz fakat bu sabun çok yardımcı oldu bana.

 3. Yeşer İyigün diyor ki:

  Doğal olması etkisini daha da artırıyor bence, peeling yapmayı çok severim ve ihtiyacım olduğunu düşünüyorum, çeşitli ürünler ile deniyorum genelde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu