Sabun Yapım Yöntemleri Nelerdir?

Sabun Yapım Yöntemleri Nelerdir?

Sabun, birçok alanda kullanılan ve etkili bir hijyen sağlamanın en önemli yollarından biridir. Doğal sabunlar, cilt ve saç için kullanılabilen değerli malzemelerdendir. Doğal sabun yapımı için sabunlaşma işlemini gerçekleştirmek ve bir sabun bazı elde etmek gerekir. Sabun yapımı malzemeleri arasında hazırlamak istenilen sabunun özelliklerine bağlı olarak değişebilen çeşitli etken maddeler bulunur. Sabun bazını şekillendirmeyi içeren sabun yapım için birkaç farklı yöntem değerlendirilebilir.

Sabun Tepkimesi Nedir?

Sabun birkaç farklı yöntemle yapılabilen, bitkilerden elde edilen asitlerin, sodyum hidroksit ve sodyum karbonat ile tepkimesi sonucunda meydana gelir. Sabunlaşma tepkimesi için esterlerin asitlere ve alkollere ayrılması gerekir. Hidroksitlerin çözeltisi ester enzimleriyle ayrışır. Yağ, su ve kostik sabunlaşma için ihtiyaç duyulan en önemli malzemeler arasındadır. İstenilen miktara ve kıvama göre farklı şekillerde hesaplanabilen oranlar, sabunlaşma tepkimesinin oluşmasını sağlar.

Kostik, sabun yapımında yararlanılan maddelerin başında gelir. Doğada hazır halde bulunan bir bileşendir. Sabun yapımında kullanılan bazlar farklı pH derecelerine sahip olabilir. Bu nedenle sabununun yapımında yararlanılan bu malzemelerin yoğunluğu, sabunun kıvamını belirler. Doğal sabunlar yüksek pH derecelerine sahip olabilir. Bu etkiyi azaltmak için genellikle superfat kullanılır. Bu sayede kullanılan yağın bir kısmının sabunlaşması engellenir ve kostik ile tepkimeye girmeyen yağlar sabunun kıvamının istenilen düzeyde olmasını sağlar.

Sabun Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sabun yapmanın birkaç farklı yöntemi vardır. Öncelikle sabun içeriğinde hangi aromaların olacağına karar vermek gerekir. Bu sayede sabunlaşma tepkimesi sırasında kullanılacak olan malzemelerin yoğunluğunu da belirlemek mümkün olur. Sabun yapma yöntemleri sabunun kıvamını belirleyebilmeye de olanak sağlar. Doğal bir şekilde gerçekleşen sabun tepkimesi, katkı maddeleri içermeyen bir sabun yapabilmeye yardımcı olur. Böylelikle cilde ve saçlara zararlı olabilecek kimyasal içerikler kullanmadan istenilen kıvamda bir sabun elde edilebilir.

Sabun yapımında pH seviyesine dikkat edilmesi gerekir. Sabun yapımında kullanılan esansların pH dereceleri birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle sabun içeriğinde kullanılmak istenen esanslar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Esanslar aynı zamanda sabunun rengini de belirlemeye yardımcı olur. Örneğin vanilya esansı sabunun rengini koyulaştırabilir, bu nedenle açık renkli bir sabun elde etmek için mutlaka hangi esansların kullanılması gerektiği araştırılmalıdır.

Doğal aromalardan oluşan bir sabun elde etmek için değerlendirilebilecek farklı sabun yapım malzemeleri vardır. Sabun yapım aşamalarında kullanılan malzemelerin seçiminde hangi sabun yapma yönteminin tercih edileceği de son derece önemlidir. Sabun yapımında genellikle üç yöntem tercih edilir. Bunlar; eritme ve dökme yöntemi, soğuk süreç (cold proses) ve sıcak süreç (sıcak proses) olarak belirlenir. Sabunun hangi özelliklere sahip olması isteniyorsa, buna uygun bir sabun yapma yöntemi tercih edilebilir.

  • Erit ve Dök

Eritme ve dökme yöntemiyle hazırlanan sabunlarda kostik yerine sabun bazı kullanılır. Sabun bazı sabunlaşma tepkimesini tamamlamak için yeterli olduğundan kostik kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Bu yöntemle çok daha hızlı bir şekilde sabun yapabilmek mümkündür. Kaynatarak sabun yapımı sonrasında elde edilen sabun eritilerek tekrar kullanılabilir. Kokusuz ve renksiz sabunlar elde edilen bu yöntemde sabunun şeffaflık derecesi, sabun bazının içeriğine göre değişiklik gösterir.

Sabun bazı elde etmek için kullanılabilecek iki yöntem bulunur. Bu yöntemlerden ilki sabun bazını parçalara bölerek kapalı bir kapta eritmektir. Bu yöntemde gereken ısı sabun bazı miktarına göre değişebildiğinden işlem süresince erimeyi gözlemlemek önemlidir. Diğer bir yöntem ise kaynayan su ile dolu bir tencerenin içine sabun bazının olduğu kabı yerleştirmektir. Bu yöntemi denerken mutlaka su dolu tenceredeki su seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Belirli aralıklarla kontrol edildiğinden bazın erimesi kısa sürede tamamlanabilir.

Eritme ve dökme yönteminde sabuna koku vermek için doğal yağlardan faydalanılabilir. Koku yoğunluğu kullanılan yağ miktarına göre değişebilir. Koku için eklenen esanslar, sabunun yumuşak bir kıvam almasına da yardımcı olur. Bu noktada koku için kullanılacak esansların doğal özlerden oluşmasına dikkat etmektir. Bu sayede doğal aromalı bir sabun elde etmek mümkün olur. Sabunu renklendirmek için özel boyalardan yararlanılabilir. Baharatlar, bitkiler ve kil gibi birçok maddeyi kullanarak sabunu renklendirmek mümkündür.

Sabun katılaşmadan önce istenilen şekli vermek için kalıplar kullanılabilir. Ancak kalıpların esnek malzemelerden oluşmasına da özen gösterilmelidir aksi halde sabun katılaştığında kalıptan çıkarmak zorlaşabilir. Sabun kalıplara döküldüğünde oluşan kabarcıkları engellemek için alkolden yararlanılır. Alkol püskürtme yöntemi sayesinde kabarcıklar yok edilebilir. Bunun yanı sıra gliserin de sabun yapımında sıklıkla tercih edilir. Hazırlanan sabunun cildi nemlendirmesini sağlamak için eklenen gliserin katı sabunlarda nemlenmeye neden olabileceğinden, katı sabunların formunu korumak için kuru bir ortamda muhafaza etmek gerekir.

  • Cold Proses

Soğuk süreç sabun yapımında sabunun içeriğinde kullanılacak tüm malzemeler karar vermek oldukça kolaydır. Süt ya da meyve püresi gibi farklı aromalar için gereken malzemeler soğuk süreçte sabuna eklenebilir. Sabun kıvamı ayarlanabildiğinden isteğe göre farklı kıvamlarda sabunlar elde etmek mümkün olur. Bu yöntemde herhangi bir ısı kaynağı kullanılmaz. Farklı dokularda sabunlar elde etmek için kullanılan cold proses yöntemi, birbirine karışmayan renkler elde etmenizi sağlar.

Bu yöntemle sabun yapılırken kostik kullanıldığından yapım sırasında güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Sabunun renklerinin canlılığını korumak için yüksek pH seviyesine sahip esanslardan uzak durmakta fayda vardır. Bunun dışında cold proses’te sabunların kesim işleminin ardından tamamen katılaşması için belirli bir süreye ihtiyacı vardır. Sabunları sim veya pul gibi çeşitli maddelerle süslemek de mümkündür.

  • Sıcak Proses

Sıcak proses yönteminde sabunların içeriğine kolaylıkla karar verilebilir. Sabunun hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanabilmesi için gerekirse ekstra ısı uygulanabilir. Yoğun kıvamlı malzemeler sıcak proses sabun yapımından kullanılabilir. Bu yöntem sayesinde yoğun kıvamlı esanslar sabunun dip kısmında birikmez. Sabunun son hali diğer yöntemlerle yapılan sabunlara göre biraz daha pürüzlü olabilir.

Kontrollü bir pişirme yöntemi olan sıcak proses’te ısı ayarı sık sık değerlendirilmelidir. Taze esanslar kullanılabilir ancak ısının düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğinden yanma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Sıcak proses’le sabun yapımı yönteminde ısı uygulamasına dikkat etmek yöntemin en önemli püf noktasıdır. Bu nedenle işleme başlamadan önce gereken tüm önlemlerin alınması ve işlem sırasında düzenli olarak sabunu kontrol etmek önemlidir.

  • Eski Sabunları Tekrar İşleme

Katı sabundan sıvı sabun yapımı, kostik kullanımına gerek duyulmayan bir yöntemdir. Sabun kalıplarından düzgün bir şekilde çıkmayan sabunların yeniden değerlendirilmesi için eski sabunları tekrar işleme yöntemi uygulanır. Cold proses’le sabun yapımına göre bu yöntemle elde edilen sabunlar daha pürüzlü bir yapıdadır. Sabunun istenilen kıvama ulaşması için yaklaşık 2 hafta kadar beklemek gerekebilir.

Sabunlaşma gerçekleştiği için bu yöntemde sabun içeriğini belirleme konusunda sınırlar vardır. Sabuna eklenen esansların kaynama noktası bu yöntem için oldukça önemlidir. Aksi halde yanma gibi sorunlar meydana gelebilir ve bu da sabunun renginin ve kokusunun istenen şekilde olmamasına neden olabilir. Sabun tekrar işleme yönteminde pişme sırasında kabarabilir, bu nedenle gözetim altında tutmakta yarar vardır.

Sabun Yapım Yöntemleri Nelerdir?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu