Sabunlaşma ve Kostik Miktarı (Superfat) Nedir?

Sabunlaşma ve Kostik Miktarı (Superfat) Nedir?

Sabunlaşma tepkimesi esterlerin su alarak alkol ve asitlere ayrışmasını ifade eden bir reaksiyondur. Sabunlaşma esterleşmenin tersi olarak nitelendirilebilir. Tepkimenin gerçekleşebilmesi için hidroksitlerin sulu çözeltisinin parçalayabilecek esterlerin enzimleri gerekir. Bitkisel veya hayvansal yağların sabunlaşması için gliserin ile yağ asidi oluşturulabilir. Sabunlaşma en kısa şekilde böyle tanımlanabilir.

Kullanılacak yağların farklı oranlarda sabunlaşma seviyeleri bulunur. Bu sabunlaşma oranlarını doğru hesaplayabilmek üretim aşamasındaki en önemli noktadır. Elinizdeki formülün değerlendirilebilmesi için her yağın sabunlaşma katsayısının farklı olduğu da bilinmelidir. Sabunlaşma hesabı 3 ayrı ham madde ile belirlenir. Bunlar arasında yağ, su ve kostik yer alır. Oranların doğru şekilde hesaplanabilmesi için tamamen profesyonel yöntemlerden destek alınması önemlidir. Aksi takdirde üretim kısmında ciddi sorunlar oluşabilir.

Superfat Nedir?

Superfat sabunlaşmayan yağı ifade etmek için kullanılır. Bu yağ sabunların içerisinde kostik ile etkileşime girmeden bağımsız bir biçimde dağılır. Uygulamanın en önemli amacı ise doğal el yapımı sabununun yüksek pH derecelerini nötralize etmektir. Sabun üreticileri sabun türüne göre değişmekle beraber ortalama %5 oranında kullanımını sağlarlar.

Doğal sabunlarda oranlar değişkenlik gösterebilir. Sud kostik oranı da bu noktada önemli olan detaylardandır. Cildinizin farklı bölgelerinin farklı pH seviyeleri olsa bile doğal sabun pH seviyesinin altında olabilir. Yüksek pH aslında sabunlarda aranan özelliklerdendir. Yüksek pH kirlerin çıkmasını sağlar ve hijyeni oluşturur.

Bıttım sabunu ve bıttım kremi gibi özel ve doğal içerikli ürünlerle de derinlemesine temizlik yapılabilmesi mümkündür. Sipariş sayfamızda sizlere sunduğumuz özel sabunlar genel uygulama sonrasında etkilerini kısa süre içerisinde göstermeye başlayabilir. Sabunlaşmayan yağlar cildinizin üzerinde ince tabaka gibi kalabilir ve bu durum cildinizin aşırı kurumasının önüne geçilmesini sağlar. Kostik miktarının azaltılması için sabunlar krem halindeyken özel yağ eklenebilir.

Kostik Nedir?

Kostik sabun yapımında kullanılan bazı alkali maddelerin özelliklerini belirtir. Aşındırma özelliğine sahip kostik özel bir maddedir. Doğada taş formunda yer alan ve bilimsel ismi trona olan, maden suyuna katılarak içerisine limon sıkıp içtiğinizde sodanın hazmını kolaylaştıran maddenin kendisidir. Kabarcıklar tamamen tükenip fokurdama sona erdiği zaman sodyum karbonatın içerisindeki etkisi göstermeye başlar.

Zeytinyağını sabuna dönüştüren şeyler baz olarak bilinir. Bazın pH dereceleri ne kadar yüksek ise bazik malzemeler o kadar kostik kıvam alır. Kıvam nedir sorusu temelde bu şekilde yanıtlanabilir. Asit ile baz karşılaşırsa kimyasal tepkimeye gireceği unutulmamalıdır. Bu durum tuz ve su ortaya çıkarır. Kostik sabun yapımında kullanılır. Kostik nerede kullanılır diye merak edenler bu şekilde akıllarındaki soru işaretini giderebilirler.

Sabun Neden Katılaşmaz?

Doğal sabun üretilirken çeşitli sebeplerden dolayı karışım esnasında katılaşmalar ortaya çıkabilir. Sabunun neden katılaşmadığını öğrenebilmek için neden katılaştığını öğrenmek daha doğru olacaktır. Böylelikle sabun seçiminizi yapacağınız zaman daha rahat hareket edebilir ve kendi cildinizle uyum sağlayabilecek ürünlere sahip olabilirsiniz.

Kullanılan yağın asit oranı buradaki en önemli ayrıntıdır. Özellikle soğuk sabun yapımında tercih edilen zeytinyağının asit oranlarının yüksek seviyelerde olması sabunlaşmayı hızlandırabilecek ve katılaşmaya sebep olabilecek sebepler arasındadır.

Kullanılacak ham maddelerin asit oranlarının yüksek olmaması önemlidir. Eğer asit oranı yüksek maddeler kullanılıyorsa kostikli su döküldüğü zaman katılaşma hali ortaya çıkar. Her esansın sabun yapımında uygun olmadığı unutulmamalıdır. Bu noktada her şey yolunda giderken üretim sürecinde katılaşma ile ilgili problemler meydana gelebilir. Sabun yapımına uygun doğal yöntemleri ve esansları kullanmak oldukça önemlidir.

Sabun Yaparken Kostik Ne İşe Yarar?

Sabun üretirken ufak miktarlardaki kostikler sabunun ekstra nemlendirilmesini sağlayabilir. Yağ ve yağ kombinasyonu seçimlerine bağlı olarak kostik miktarı ile oynanabilir. Özellikle doymamış yağların kullanıldığı tariflerde yüksek kostik miktarlarının düşürülmesi gerekebilir. Aksi takdirde sabunun kullanım ömrü kısalabilir ve köpük miktarında da düşüklük ortaya çıkar.

Kostik Sabunda Zararlı mı?

Kostik ne işe yarar sorusunun cevabı kadar kostik sabunda zararlı mı sorusunun cevabı da önemlidir. Kostik sabunda doğru miktarda kullanıldığı zaman zararlı değildir. Fakat tamamen doğal içerikli herhangi bir katkı maddesi içermeyen sabunlar arıyorsanız kostiksiz bıttım sabunu ve kremlerini tercih edebilirsiniz. Sipariş sayfamız üzerinden sahip olabileceğiniz ve inceleyebileceğiniz bıttım sabunu çeşitleri ile cilt ve saç sorunlarının tedavisini destekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu