Saç Derisi Kaşıntısı ve Sebepleri

Saç Derisi Kaşıntısı ve Sebepleri

Birçok farklı sebepten dolayı kaynaklanabilen saç derisi kaşıntısı çoğu zaman büyük problemlere yol açabilir. Saç derisi kaşıntısının basit çözümleri bulunabildiği gibi aynı zamanda komplike tedavi yöntemlerinin uygulanması da gerekebilir. Saç derisini temiz tutmanız, uygun bakım ürünlerini kullanmanız ve yaşam stilinizde ufak tefek değişiklikler yapmanız kaşıntıdan kurtulabilmeniz için önemlidir.

Saç Derisi Neden Kaşınır?

Saçın olduğu deride kaşıntının meydana gelmesi aslında doğal ve sık görülen bir durumdur. Saç derisi neden kaşınır sorusunun temel olarak birçok farklı cevabı vardır. Seboreik dermatit olarak nitelendirilen kaşıntılı ve yangısal deri hastalıkları saç derisinde rahatsızlığa yol açabilir. Stres, mevsim değişikliği, hormonlar üzerindeki dalgalanmalar, deride mayaların artması gibi durumlar saç derisinde kaşıntıya yol açabilecek en temel sebeplerdendir.

Saç derisinde kaşıntıya yol açabilecek diğer sebepler arasında sedef hastalığı, saç derisinin mantar enfeksiyonuna sahip olması, saç boyalarının düzensiz şekilde uygulanması, kimyasal içerikli saç derisi bakımı ve saç bakımı ürünlerinin tercih edilmesi yer alır. Alerjik temaslı egzamalar, atopik dermatit, bitlenme, diyabet ve zona gibi sinir sistemini etkileyebilecek olan hastalıklara bağlı olarak da saç derisinde kaşıntı oluşabilir. Ayrıca yoğun stres, kaygı ve anksiyete bozukluğu gibi hastalıklar da saç derisinde kaşınmaya yol açabilir. Oluşuma yol açan sebeplerin takip edilmesi ve doğru yöntemlerin uygulanması bir hayli önemlidir. Önlem alınmayan kaşıntılar zaman içerisinde dökülmeye ve kepek problemine de yol açabilir. Erken teşhis ve tedavi uygulamaları önceliğiniz olmalıdır.

Tıbbi tedaviyi çoğu zaman gerektirmeyen kaşıntılı saç sorununda doğal yöntemlerden yararlanabilmeniz mümkündür. Fakat saç derisinde 1-2 haftadan daha uzun süren ciddi ve şiddetli kaşıntılar mevcut ise tıbbi tedaviye de başlanması gerekebilir. Bu sebeple, dermatologların saç derisinde meydana gelen bu kaşıntıyı incelemeleri önemlidir. Tıbbi tedaviye başlandığı zamanlarda da destekleyici doğal ürünlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Bu noktada sayfamızda da bulabileceğiniz bıttım sabunu ve bıttım kremi gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Saç Derisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Saç derisi kaşıntısına iyi gelebilecek şeyleri belirlemeden önce kaşıntının sebebi ortaya çıkarılmalıdır. Her bir sebep için farklı yöntemlerden yararlanılması daha doğru olabilir. Kepek tedavisi, kepek önleyici şampuanlarla ortadan giderilirken bitlenme için farklı bit ilaçları ve özel şampuanlar önerilebilir. Aynı şekilde saç derisinin kaşınmasının sebebinin bulunması da büyük önem taşır.

Semptomlar genel olarak birbiriyle benzer sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple, oluşum nedenini belirleyebilmek için kızarıklık, yara ve dökülmeler yeterli olmayabilir. Saç kıran, sedef, egzama gibi problemler de ortaya çıkabilir. Kaşıntı riskini önleyebilmek için ilk olarak yağ ve kir gibi konulara dikkat etmelisiniz. Saçlarınızı düzenli olarak yıkayarak kaşıntılı derinin riskini azaltmayı deneyebilirsiniz.

Saç derisini tahriş etmemeniz de oldukça önemlidir. Bu noktada saçınızın derisini tahriş edebilecek aşırı sıcak su ile yıkama yapmak gibi detaylara dikkat edebilirsiniz. Saçlarınızı çok sık ıslak bırakmanız da saç nezlesi gibi problemlere yol açabilir. Bu sebeple, saçlarınızı kurulamak için yumuşak havlular tercih etmelisiniz. Alerjik reaksiyonlar söz konusuysa saç boyaları konusunda seçici olmalısınız.

Bit ve uyuz gibi sorunları önleyebilmek adına başka kişilerin tarağını, havlusunu, şapkasını ve yastık kılıflarını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Doğal içeriği ile dikkat çeken saç ve saç derisine iyi gelen bıttım sabunu gibi ürünleri de deneyebilirsiniz. Böylelikle saç derisi kaşıntısına doğal bir çözüm bulmuş olursunuz. Bıttım sabunlarını doğru şekilde kullandığınız takdirde etkileyici sonuçları görmeye başlayabilirsiniz. Saç derisi kaşıntısına ne iyi gelir sorusu temelde bu şekilde cevaplanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken saç derisi dökülmesi gibi sorunlar da beraberinde yaşanıyor olabilir.

Saç Derisi Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız yine doğal yöntemler uzaklaşmamalısınız. Saçların kendilerine göre farklı yapıları olduğundan dolayı farklı gereksinimleri de söz konusudur. Bu sebeple, kozmetik ürünlerini seçerken dikkatli davranmalısınız. Saçınıza uygun olmayan ürünleri kullanmaya başlarsanız saç derinize zarar verebilirsiniz.

Kuru ve cansız saçlara sahip olduğunuz halde yağlı saçlar için üretilen ürünleri tercih ederseniz saç derinizde hassasiyet ve kuruluk meydana gelebilir. Kullanacağınız bütün bakım ürünlerinin saçınızın yapısıyla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda saç yıkama sıklığına da özen göstermelisiniz. Haftada sadece 1 defa saç yıkamanız saç derisinde sebum, kir ve toz kalıntılarının birikmesine sebep olabilir.

Saçlarınızı ne çok fazla ne de çok az yıkamalısınız. Saç deriniz saç köklerinizi besleyebilmek için bir miktar sebum üretir. Saçları her gün yıkadığınız takdirde saç derisinin sebum ihtiyacını karşılayamamasına sebep olabilirsiniz. İdeal saç bakımı için kendi saçınıza uygun hareket etmelisiniz.

Saç bakım ürünlerinde yer alan doğal kaynaklı içerikler de sizler de alerjiye yol açabilir. Hangi ürüne karşı alerjik reaksiyon gösterdiğiniz tespit edemezseniz kullandığınız ürünleri cildinizin ufak bir bölümüne uygulayarak belirli bir süre beklemeyi deneyebilirsiniz. Özellikle saç boyası ürünleri içeriğindeki kimyasal bileşenler sebebiyle kullanım öncesinde test edilmelidir.

Seboreik dermatit ve kepek oluşumu saç derisinde meydana gelen kaşıntıların en temel sebeplerindendir. Seboreik dermatit saç derisinin kurumasına ve kepek oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca egzama gibi cilt rahatsızlığı da aynı durumları ortaya çıkarabilir. İki durumda da mutlaka dermatoloji uzmanına danışmanız gerekir. Uzman tarafından önerilen tedaviyi isterseniz özel bıttım sabunu içeriğiyle de zenginleştirebilirsiniz.

Saçlarınızı aşırı sıcak su ile yıkamanız saç derisinin kurumasına yol açar. Saçta oluşan kaşıntının olası sebepleri genel olarak saç derisindeki kurulukla ilişkilidir. Bu noktada saçların ihtiyaç duyduğu nemin kazanılmasına da destek sağlayabilen bıttım sabunu ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fakat sabunu kullanırken saç derinizi aşırı sıcak su ile temas ettirmekten kaçınmalısınız.

Saç Derisi Bakımı

Saç derisi bakımını yaparken doğru ürünleri ve tedavi yöntemlerini belirlediğinizden emin olmalısınız. Doğal yöntemleri deneyebileceğiniz saç derisi bakımı için bıttım sabunu çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Her biri doğal içeriğe sahip olan bıttım sabunu saç derisi bakımı denildiği zaman ilk akla gelenler arasında yer alır. Bıttım sabunu çeşitlerine sipariş sayfamız üzerinden erişebilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Bıttım sabunu saçlar için birçok farklı yarar sağlayabilecek yapıya sahiptir. Saç derisinde oluşabilecek dökülmeler, kepeklenmeler ve kaşıntılar için özel ve doğal içerikli bıttım sabunlarını tercih edebilirsiniz. Bıttım sabunu kuru ve yıpranan saçların onarılmasına da yardımcı olabilecek içeriğe sahiptir. Stres ve bazı hastalıklara bağlı olarak kaşınan saç derisi için bıttım sabununu destekleyici bir ürün olarak tercih edebilirsiniz.

Saç Derisi Sivilce için Sabun Önerisi

Saç derisi sivilce için sabun kullanılabilir. Bu noktada düzenli kullanımıyla beraber etkilerini sergilemeye başlayan bıttım sabununu tercih edebilirsiniz. Mantar ve saç derisindeki sivilceler için uygun olabilen bıttım sabunu doğal içerikli olduğundan dolayı tavsiye edilir.

Bıttım sabunu antiseptik yapısıyla saç derisi rahatsızlıklarında etkilidir. Saç derisinde yer alan sorunların tedavisinde destekleyici olan bıttım sabunu eskiyen pigmentlerin geriye kazanılmasını da destekler. Sipariş sayfamızdan erişebileceğiniz bıttım sabunları nemlendirici etkiye sahip olduklarından dolayı saç derisindeki sivilce, kaşıntı ve dökülmeler için kullanılabilir.

Saç Derisi Kaşıntısı ve Sebepleri” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu