Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm

Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm

Saç dökülmesi birçok sebebe bağlı olarak her yaştan kadın veya erkekte rastlanabilen bir durumdur. Stresten kaynaklanan saç dökülmeleri olduğu gibi kansızlık türünden rahatsızlıklar sebebiyle de dökülme yaşanması mümkündür. Kadınlarda menopoz, hamilelik, adet veya emzirme dönemlerinde meydana gelen hormonsal değişiklikler saç dökülmeleri ile kendini göstermektedir. Erkeklerde saç dökülme sebepleri arasında ise, çalışma ortamlarındaki ağır işe bağlı stres, genetik ve hormonsal değişimler yer almaktadır.

Günümüzde saç bakımı için kullanılan sabun ve kimyasal katkılı şampuanların da saç dökülmesine sebep olduğu bilindiğinden, saç bakımı için doğal yöntemler giderek popüler hale gelmektedir. Doğada yetişen bitkilerden elde edilen bazı sabun türleri, saçların dökülmesini önlediği gibi, mikrop kırıcı etkisiyle saç diplerinde oluşan bakteri oluşumlarını da engelleyerek saçın ilk günkü gibi yumuşacık ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Hali hazırda kullanılan kozmetik ürünler saçın diplerinde etkili olmayıp sadece saç teline etki etmeleri sebebiyle, dökülme konusunda etkili olmamaktadır.

Saç Dökülmesinde Kullanılabilecek Doğal Yöntemler

Yapılan klinik çalışmalar Saç dökülmesi ile ilgili olarak son dönemlerde öne çıkan en popüler ürünlerden birisinin , Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Siirt ve çevresinde yetişen yabani fıstıkların yağlarından elde edilen bıttım sabunu olduğunu desteklemektedir. En küçük bir katkı maddesi kullanılmadan geleneksel yöntemlerle ve el emeğiyle yapılan bıttım sabunu, düzenli ve sürekli kullanıldığında saç dökülmelerini engelleyerek saçın doğal görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Laboratuvar ortamlarında yapılan incelemelerde antiseptik özelliği olduğu da anlaşılan bıttım sabunu, içeriğinde bulunan değerli yağlar sebebiyle cilt ve saç hastalıklarına en iyi doğal çözüm yolları arasında gösterilmektedir.

Saç dökülmesi sorununu doğal yöntemlerle çözmek konusunda oldukça etkili olan bıttım sabununun orijinal olması ve sahtelerinin kullanımından kaçınılması gerekir. Koyu yeşil ve koyu sarı renklerde olan sabun, kendine has kokusuyla da katkılı sabunlardan ayırt edilebilmektedir. Emsal sabunlara göre daha pahalı bir satış fiyatına sahip olan ürünü yerel tedarikçilerden sipariş etmek gerekli olup düzenli şekilde kullanılması önerilmektedir.

Saç dökülmesi vücuda yararlı olan bazı besinlerin eksik olmasından veya saç köklerinin ihtiyaç duyduğu protein ve minerallerin eksikliğinden meydana gelmektedir. Bu sebeple vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmek de saçın doğal yöntemlerle korunmasını sağlayabilmektedir. Örneğin kuru baklagillerin sıkça tüketilmesi sayesinde saçların ihtiyacı olan proteinlerin büyük bir bölümü karşılanabilmektedir. Yoğurt, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdalar ve nohut mercimek, kuru fasulye gibi yiyecekler protein kaynağı olan besinler arasında yer almaktadır.

Saç köklerinin uyarılması ve saç hücrelerinin yenilenerek aktif hale gelmesi için gereken minerallerden en önemlisi çinkodur. Saç dökülmesi metabolizma sorunlarından kaynaklanmadığı takdirde çinko yönünden zengin olan fındık, fıstık, ceviz gibi ürünlerin günde bir avuç kadar tüketilmesi de saç dökülmesini yavaşlatmaktadır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin sıkça tüketilmesi de saçın doğal dengesinin sağlanması açısından olumlu sonuçların elde edilmesine olanak sağlar.

Saç dökülmesi genellikle çok sık yıkama sebebiyle de görülmektedir. Sık yıkama saçı korumak için vücut tarafından salgılanan sebumun dengesini bozar. Bu sebeple en erken 2 gün içerisinde bir kez saç yıkanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca saç yıkama sonrası uzun uzun fön kullanılması da saç diplerini kurutarak nem dengesini bozmakta böylece saçın güçsüz kalarak yıpranmasına ve daha fazla dökülmesine yol açmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu