Saç Neden Beyazlar?

Saç Neden Beyazlar? Saçların Beyazlaması Önlenebilir Mi?

Saç Neden Beyazlar? Saçların Beyazlaması Önlenebilir Mi?

Saçların ilerleyen yaş ile birlikte beyazlaması alışıldık bir olgudur. Bununla birlikte beyaz saçların hayatın hemen her anında ortaya çıkabildiği de gözle görülür bir gerçekliktir. Ergenlik dönemindeki gençler veya 20’li yaşlardaki insanlar bile beyaz saç tellerinin çıkmasından şikayetçi olabilir. Yeni araştırmalar, saç beyazlamasının durdurulabileceğini gösteriyor.

Bu yazımızda, erken saç beyazlamasının yaygın nedenlerini ve bu süreci yavaşlatıp doğal renginize kavuşabilmeniz için çözüm önerilerimizi sizinle paylaşacağız.

Saç Beyazlaması Nedenleri

Saç beyazlamasının kökenini anlamak için saçın yapısına odaklanmak gerekir. Burada da anahtar kelimemiz “melanin”dir. Melaninler; cildimizdeki, gözlerimizdeki ve saçlarımızdaki renkten sorumludur. Saç rengi ne olursa olsun (kahverengi, sarı, kızıl vd.) saçların pigment ihtiyacını melanin molekülü karşılar. Fakat melaninler ölümsüz değildir. Vücutta yaşla birlikte giderek azalan bir rezerv stoku vardır. Melanin miktarı azaldıkça saçlar gri olur. Tümüyle beyaza dönen saçlar ise melaninin tamamen yok olduğunu simgeler.

Saç beyazlamasının bilinen nedenlerinin başında yaşa ek olarak vitamin eksiklikleri (B-6, B-12, D, E), iklimsel faktörler (kirlilik, toksik kimyasallar) ve sigara içmek gelir. Diğer  etkili sebeplere maddeler halinde bakabiliriz:

Oksidatif Stres

Yaşlanma, öncelikle genetik olmakla birlikte sürecin erken gerçekleştiği örneklerde vücuttaki oksidatif stres rol oynayabilir. Oksidatif stres, vücuttaki antioksidanlar ile prooksidanlar arasındaki dengenin bozulmasıyla oluşan dengesizliktir. Bu durum, hücrelere zarar verip yaşlanmaya ve hastalığa sebep olur.

Çok fazla oksidatif stres, cilt pigmentleri üzerinde gözle görülür etkiler bırakıp vitiligo da dahil olmak üzere benzeri hastalıkların gelişimini teşvik edebilir. Vitiligo hastalığına sebep olan melanin hücrelerinin ölümü veya fonksiyon kaybı, saçların beyaza dönüşümünde de etkilidir.

Bazı Tıbbi Durumlar

Otoimmün hastalıklar yani kişinin bağışıklık sisteminin kendi vücuduna saldırması sonucu oluşan rahatsızlıklar, saç  beyazlamasına yol açabilir. Son araştırmalar, saç anomalileri ile tiroid disfonksiyonu arasında bir bağlantı olduğu kanıtlamıştır.

Stres

Erken yaşlanmaya yol açan sebeplerden birinin günlük yaşamdaki stres yükü olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. New York Üniversitesinin Nature Medicine isimli araştırması saç renginden sorumlu hücrelerin stres altında tükenebileceğini kanıtladı. Yine de yapılan araştırmalar sonucu varılan genel kanı stresin saç beyazlamasının pek çok nedeninden sadece biri olduğudur.

Boyalar ve Saç Ürünlerinin Kimyasalları

Saçtaki boyalar ve kimyasallar, hatta şampuanlar bile saçın erken beyazlamasına katkıda bulunabilir. Bu ürünlerin çoğu, melanini azaltan zararlı bileşenler içerir. Birçok saç boyasında bulunan hidrojen peroksit (oksijenli su), bu zararlı kimyasallardan biridir. Saçları renklendiren ürünlerin aşırı kullanımı, uzun vadede saçın beyaza dönmesine sebep olur.

Sonuç olarak saçların beyazlaması tamamen yaşla bağlantılı değildir. Genetik miras, stres, yetersiz beslenme ve kötü alışkanlıklar gibi diğer faktörler tarafından da belirlenebilir. Bu faktörlere bağlı olarak erken beyazlamaya karşı koymak da mümkündür. Beyazlamaya sebep olan faktörün üzerine gidilerek iyileşme sağlanabilir.

Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır Mı veya Eski Rengine Döner Mi? 

Beyaz saçların önlenmesi, nedenine bağlıdır. Sebep genetik veya yaşlanma ile ilgiliyse süreç tersine çevrilemez. Eğer diğer faktörler dolayısıyla saç beyazlıyorsa renk pigmentasyonunun geri dönmesi sağlanabilir. Örneğin vitamin eksikliği dolayısıyla başlayan erken beyazlama vakaları, düzenli bir diyet ile çözülebilir.

Saç Beyazlaması ile ilgili Halk Efsaneleri

Beyaz Saç, Çekince Çoğalır Mı?

Saçınızdaki beyazı çekmeye cesaret edemiyor musunuz? Bir beyaz saçı çekmenin diğerlerini çoğaltmadığı konusunda emin olabilirsiniz.

Beyaz saçın çekilmesi, yerine daha fazla beyazın çıkmasına sebep olmaz. Saçın çekilmesi zararlı olabilir ancak bu beyazlar ile değil saç kökünün sağlığı ile alakalıdır. Bazı durumlarda küçük enfeksiyonlar oluşabilir.

Saç beyazlamasına dair bu kolektif fikir, köklü olmasına rağmen tamamen yanlıştır. Saç kökleriniz yalnızca bir saç içerdiği için çoğalma riskine karşı panik yapmanıza gerek yok.

Stres, Saçları Bir Gecede Beyazlatır Mı?

Bir gün önce doğal renginde olmasına rağmen tek gecede beyazlayan saç efsanesi yüzlerce yıl öncesine dayanır. Efsaneye göre Marie Antoinette, 16 Ekim 1793’teki idam sabahında saçları tamamen beyaz uyanır. Bu anlatı kadar etkili olur ki bugün “Marie Antoinette sendromu”, saçların çok hızlı şekilde beyazlamasını ifade etmek için kullanılıyor. Yine de tek gecede beyazlama olgusu gerçek hayatta imkansızdır.

Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm Önerilerimiz

Bir çalışma, beyaz saçların belirli stres döneminde veya düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkarsa doğal rengine geri dönebileceğini göstermiştir. Beslenme yetersizliklerinin pigmentasyonu etkilediği ve gerekli takviyelerin alınmasıyla eski rengin geri dönebileceği bilinmektedir. Saçınızın gerçek rengine dönmesini sağlamak için kullanabileceğiniz doğal çözüm yöntemlerini aşağıda listeliyoruz.

Daha Fazla Antioksidan Tüketin

Düzenli beslenme, beyaz saçların önlenmesinde önemli rol oynar. Antioksidanlar açısından zengin bir diyet, oksidatif stresi azaltabilir. Antioksidanlar bakımından zengin gıdalar şunları içerir:

 • Taze meyve ve sebzeler,
 • Yeşil çay,
 • Zeytinyağ,
 • Balık.

Vitamin eksikliğinin bir sonucu olan beyaz saç problemine sahip olan herkes, bu vitaminleri daha fazla tüketecekleri beslenme düzeni oluşturmalıdır. Deniz ürünleri, yumurtalar ve et B-12 vitamini kaynaklarıdır. Süt, somon ve peynir ise mükemmel D vitamini kaynaklarındandır.

Sigarayı bırakın

Sigara içmenin vücut üzerinde olumsuz etkileri vardır ve beyaz saçlara katkıda bulunur. Araştırmacılar, sigara bağımlılığı ile saçın pigmentasyon kaybı arasında bağlantı tespit ettikleri için olabildiğince kesin bir kararla bu alışkanlıktan kurtulmanızı tavsiye ederiz.

Doğal Ürünler Kullanın

Piyasada beyaz saçları kapatmak için satılan birçok saç boyası vardır. Ancak bunların çoğunun erken saç beyazlamasına katkıda bulunduğu ve alerjik reaksiyonlarla olumsuz etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Eğer cildinize zarar vermeden saçınıza renk katmak istiyorsanız kına gibi doğal ürünleri kullanabilirsiniz.

Doğal ürünler, vücuda zarar vermeden ve saçın pigmentinde eksilmeye sebep olmadan beyazlamayı yavaşlatmak için bir alternatif sunar. Bıttım sabunu, koyu saç rengini korumak ve hatta erken beyazlamayı önlemek için kullanılan geleneksel ürünlerin başında gelir. Son zamanlarda hem aktarlarda hem de güvenilir e-ticaret sitelerinde bulunabilir. Bıttım meyvesinin vitamin ve mineral kaynağı yağından üretilen doğal sabun, düzenli kullanımda saçları gözle görülür şekilde koyulaştırır ve erken yaşta beyazlamayı tamamen önler.

Bıttım sabunu, bıttım kremi ile birlikte kullanıldığında kolay bir uygulama ile etkisi artırabilir. Saç kremini duşun ardından saçınıza masaj yapıp 5 dakika bekleterek durulamanız yeterlidir. Bıttım sabunu ve antioksidan kaynaklarını düzenli kullanarak kimyasal ürünleri hayattan tamamen çıkarmak, saçların kendini toparlaması için faydalıdır.

Bu yazıda saç beyazlaması için izleyebileceğiniz doğal çözümleri sıraladık. Bıttım sabunu siparişini Özel Bıttım Sabunu güvenilirliği ve avantajları ile satın almak için sipariş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Deniz Yücel diyor ki:

  Son dönemdeki sorunlarım nedeniyle artık geçim sıkıntısı da diyebiliriz saçlarım beyazlamaya başlamıştı, ben de alternatif ürünlere yönelmeyi tercih ettim ve google aramalarımda bu yazıya denk geldim, bu markayı da araştırınca ikna oldum ve sipariş verdim, beyaz olanlar siyahlaşmıyor elbette ama sanki beyazlama yavaşladı gibi.

 2. Mutlu Akın diyor ki:

  Saçlarımda erken beyazlama söz konusu oldu. bu blogu keşfettim, sipariş verdim sabunu, denemeye devam ediyorum.

 3. Zümrüt Özden diyor ki:

  Google’da ararken karşıma bu yazı çıktı, çok merak ettiğim bir konu, genç yaşta başıma geldi, bıttımı deneyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu