Şampuanınız Aslında Deterjan!

Şampuanınız Aslında Deterjan!

Saç bakımı, belirli aralıklarla ve sağlıklı ürünlerle yapıldığında güçlü ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Etkili bir saç bakımı için tercih edebileceğiniz birçok yöntem vardır. Ancak genellikle saç bakımında temizleme amaçlı kullanılan şampuanlar, çok sayıda kimyasal madde içerir. Bu maddeler saçların doğal yapısına zarar vererek birçok saç sorununa neden olabilir. Doğal saç sabunu gibi içeriğinde katkı maddesi bulunmayan ürünler ise saç problemlerine çözüm sunan seçeneklerdendir. Siz de kimyasallar yerine saç sabunu gibi doğal içerikli ürünleri tercih ederek saç bakımınızı en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz.

Şampuanın İçindeki Kimyasallar Nelerdir?

Saç bakımında sıklıkla kullanılan şampuanların birçok çeşidi vardır. Ancak her şampuanın içeriğinde çok sayıda kimyasal yer alır. Bu kimyasal maddeler, zamanla saçların yapısına ve saç derisine zarar vermelerinin dışında, çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu sorunlar arasında saç dökülmesi, kuruluk, kepek ve daha birçok rahatsızlık yer alır.

Şampuanların içeriğinde yer alan maddeler arasında; sodium lauryl sulfate (SLS), sodium laureth sulfate (SLES), paraben, formaldehit, parfüm, silikon, propilen glikol, dimetikon, alkol ve triclosan gibi zararlı bileşenler yer alır. Bu maddelerin bulunduğu şampuanlar saça geçici bir hacim ve parlaklık kazandırsa da, zaman içinde saç derisine büyük zararlar verebilir. Bu nedenle saç bakım ürünlerini satın almadan önce mutlaka içeriği okumak ve etken maddeler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Yıkama sırasında köpürme etkisini oluşturan SLS, ciltte tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle alerjik bir bünyeye sahip olanların bu maddeyi içeren şampuanlar kullanmaması gerekir. SLES de genellikle bebek şampuanlarının içeriğinde yer alan bir maddedir. Köpük oluşumunu sağlayan bu kimyasallar, saç derisinin dışında cilde de temas ettiği için uzun süreli kullanımlarda vücuda oldukça zararlıdır.

Alerjiye bağlı cilt sorunlarına neden olabilen paraben maddesi, ürünlerin uzun süre boyunca etkisini sürdürmesini sağlar. Saç derisinde meydana gelen tahrişler ve dökülme gibi sorunlar paraben maddesinin zararları arasındadır. Şampuanların hoş bir koku bırakmasını sağlayan parfümler ise kimyasal içerikli katkı maddeleridir. Yoğun parfüm içeren şampuanlar, baş ağrısı ve yorgunluk gibi çeşitli semptomlara neden olabilirler.

Silikon, saçların daha parlak ve dolgun görünmesini sağlasa da aynı zamanda saç tellerine yapıştığı için saçlarda güçsüzleşmeye ve kırılmaya sebep olabilir. Dimetikon da saçlara tutunan ve parlak bir görünüm kazandıran kimyasallardandır. Bu madde zamanla saç derisinin gözeneklerinde birikir ve kepek gibi döküntü problemlerinin ortaya çıkmasını hızlandırır.

Propilen glikol da paraben gibi saç dökülmesine neden olabilir. Bunun dışında kepek sorunu, kaşıntı ve kuruluk gibi uzun süreli tedavi gerektirebilen sorunlara da yol açabilir. Şampuanların kıvamını artıran alkol de kuruluk, yıpranma ve buna bağlı kırılmalara neden olan bileşenlerdendir. Diğer bir zararlı kimyasal bileşen de triclosan’dır. Bu etken madde birçok saç bakım ürününde yer alır ve saçların dışında vücut fonksiyonlarını da olumsuz etkileyebilir. Şampuanlarda kullanılan bu etken maddeler, uzun süreli kullanımlarda çeşitli sorunlara neden olarak saçların ve vücudun nem dengesini bozabilir. Bu kimyasal bileşenlerden uzak durarak kişisel bakımınızda doğal saç yıkama sabunu seçeneklerine yönelmeniz, hem parlak ve güçlü saçlara sahip olmanıza hem de kimyasal ürünlerin cildinize temas etmesini önlemenize yardımcı olur.

Doğal Sabun Neden Tercih Edilmelidir?

Saçların yapısına ve saç derisine zarar vermenden bakım yapabilmenize sağlayan doğal alternatifler vardır. Bunlardan biri de doğal sabunlardır. Tamamen bitki özleriyle hazırlanan doğal sabunlar, birçok rahatsızlığın önüne geçerek saçlarınızın ipeksi bir yumuşaklığa sahip olmasına imkan tanır. Bu sayede sağlıklı saçlara sahip olabilir, var olan saç sorunlarına çözüm bulabilirsiniz. Kepeklenme, kuruluk, renklerde solma ve gözeneklerin tıkanması gibi sorunlar yaşamadan siz de doğal sabunları tercih edebilir, kişisel bakımınızı en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz.

Doğal içeriklerle hazırlanan sabunlarla saç bakımınızı düzenli bir şekilde yaptığınızda, birçok farklı saç sorununa karşı önlem alabilir, saçlarınızın yapısını koruyabilirsiniz. Bu nedenle zararlı kimyasallardan oluşan şampuanları kullanmak yerine, saç tipinize ve yaşadığınız sorunlara çözüm sunabilecek doğal içerikli ürünleri değerlendirmeniz gerekir. Böylece siz de sağlıkla ışıldayan güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra dikkatli bir şekilde durulamaya özen gösterdiğiniz saçlarınızda doğal sabunları değerlendirerek, alkolsüz, parabensiz ve sülfatsız saç sabunu doğal ürünlere ulaşabilirsiniz. Böylece birçok farklı saç sorununa önlem almanın yanı sıra etkisi uzun süre devam eden parlak ve hacimli saçlara sahip olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Hangi Doğal Sabun İyi Gelir?

Saç dökülmesi, birçok kadın ve erkeğin yaşadığı sorunlar arasındadır. Dış etkenler, yüksek ısı ve kimyasal içerikli bakım ürünleri saç köklerinin zayıflamasına ve saç tellerinin güçsüzleşmesine neden olur. Bunun sonucunda meydana gelen saç dökülmesi, ilerleyerek ciddi sorulara yol açabilir. Kimyasal içerikli bakım ürünlerinin saçlara verdiği zararın etkilerini azaltmak ve saç köklerinin yeniden güçlenmesini sağlamak için doğal bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için doğal yağların gücünden faydalanabilirsiniz. Menengiç yağından elde edilen bıttım sabunu, saç dökülmelerine karşı saç köklerinizi destekleyerek sağlıklı ve hacimli saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Bıttım sabunu doğal içeriği sayesinde yalnızca saç dökülmesinde değil, birçok farklı saç probleminde etkili çözümler sunar. Düzenli kullanımda saçlarınızın ihtiyaç duyduğu doğal bakımı ve nem dengesini sağlayan bıttım sabunu ile siz de saç dökülmesi sorunundan kurtulabilir, temiz ve bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Şampuanların içeriğinde bulunan paraben, silikon, propilen ve dimetikon gibi saç diplerinde birikmelere neden olan kimyasal maddeler, saç dökülmesi sorununun ortaya çıkmasında büyük bir role sahiptir. Kimyasal içerikli şampuanların bu etken maddeleri, saçların zaman içinde zayıflamasına ve kırılmasına yol açabildiği gibi, saç derisinin florasını da bozabilir ve saç kaybını hızlandırabilir. Tamamen doğal ve bitkisel bir saç bakım ürünü olan bıttım sabunu ise saçları besler ve saç derisini kir ve yağdan arındırarak, şekillendirmeye bağlı kırıkları onarmaya yardımcı olur. Bıttım sabunu aynı zamanda saçı doğal içeriğiyle besleyerek, saç tellerinin daha yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar. Siz de saç için doğal sabun arıyorsanız, saçlarınızın güçlü ve parlak görünmesine katkıda bulunan bıttım sabununu kişisel bakım rutinlerinizde değerlendirebilirsiniz.

Egzamaya Hangi Doğal Sabun İyi Gelir?

Egzama, kuruluğa bağlı olarak oluşabilen ve sağlıksız saç derisinde meydana gelen önemli sorunlardan biridir. Döküntü ve kaşıntı gibi sorunlara yol açan ve saçlarınızın görünümünü olumsuz etkileyen egzamanın, kimyasal içerikli kişisel bakım ürünlerinin saç derisini kurutmasıyla ortaya çıkabilir. Katkısız ve doğal bir sabun olan bıttım, antiseptik bir içeriğe sahiptir. Bu sayede bıttım sabunu kullanmak mantar, egzama ve saç diplerinde kaşıntılı yaralar nedeniyle sorun yaşayanların tercih ettiği çözümler arasında yer alır.

Mevsim koşulları ve yüksek ısılı saç şekillendiriciler, en başta saç köklerine zarar verir, daha sonra saçların nemini kaybederek kurumasına neden olur. Kuruluk ise zamanla egzama gibi daha büyük sorunlara yol açabilir. Bıttım sabunu ise egzama gibi çözümü daha zor olan sorunlarda doğal içeriğiyle çözüm sağlar. Siz de kuruluk ve egzama gibi birçok farklı saç probleminin bıttım sabunuyla üstesinden gelebilir, canlı ve sağlıklı saçlara kolayca sahip olabilirsiniz.

Şampuanınız Aslında Deterjan!” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu