Sedef Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Sedef Hastalığı

Cildin yeni hücrelerinin daha derin katmanlardan yüzeye geçmesi genellikle bir ay kadar sürer. Sedef hastalığı yaşandığı durumlarda bu süreç bozulur ve hızlanır. Böylece bir ay içinde gerçekleşmesi gereken hareketlilik sadece birkaç gün içinde meydana gelir ve ölü cilt hücrelerinin birikip pulların oluşmasına neden olur.

Bu yazımızda sedefin ne olduğunu detaylıca açıklayıp tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapacağız. Okumayı bitirdiğinizde sedef hastalığını daha yakından tanıyıp belirtilerini, bulaşıcılığını ve neden oluştuğunu öğrenmiş olacaksınız.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin gelişimini hızlandıran kronik bir cilt sorunudur. Bu rahatsızlık, hücrelerin cilt yüzeyinde hızla birikmesine neden olur. Oluşan ekstra hücre tabakası ise bazen ağrılı olmak üzere kaşıntılı pullar ve kırmızı lekeler üretir.

Çoğu durumda, sadece vücudun bazı bölgelerini etkileyen sedef; daha ileri düzey vakalarda cildin büyük bir kısmını sorunlu bölgeye dahil edebilir.

İstatistiklere göre, dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünü etkileyen bu rahatsızılık; semptomlara ve etkilenen bölgeye bağlı olarak birkaç alt tipe ayrılır:

1. Psoriasis Vulgaris / Plak Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı olan kişilerin %80’ini etkileyen, en yaygın türdür. Ciltte lekeler ve kuru plaklar oluşturan lezyonlara neden olur. Kırmızı ve gümüşî pullarla kaplı iltihaplar şeklinde kendini gösterir. Bu tip sedef hastalığından etkilenen kişi, kaşıntı ve ağrıdan muzdarip olabilir. Etkilenen alanın kapsamı ise değişkendir. Genellikle diz, kafa derisi, tırnak ve dirseklerde oluşur.

2. Guttat Sedef Hastalığı

En çok etkilenen yaş grubu, genç yetişkinler ve çocuklardır. Bu tip sedef hastalığının ana semptomları; gövde, kol, bacak ve hatta kafa derisinde su damlaları şeklinde küçük lekelerin ortaya çıkmasıdır. Bu lekeler ince bir tabaka ile kaplanır ve psoriatik plaklara benzer kalın kabartılar oluşturur. Tamamen kaybolmaları mümkün olduğu gibi kişinin hayatı boyunca tekrar tekrar ataklar yaşaması olağandır.

3. Püstüler Psoriasis / Bulaşıcı Olmayan İltihaplı Sedef

Püstüler sedef hastalığı, ciltte oluşan plakalarda “püstül” adı verilen bulaşıcı olmayan  kabarıkların ortaya çıkmasıyla karakterize edilir. Cildin iltihaplı ve hassas hale gelmesinden birkaç saat sonra oluşan irin dolu kabarcıklarla hızlı bir şekilde gelişir. Bu kabarcıklar, sürekli ve düzensiz aralıklarla ortaya çıkıp kaybolabilir. Eller ve ayakların yanı sıra vücutta da yaygın olarak görülür. Bu sonuncusu nadirdir ve genellikle hastaneye yatış gerektirir.

4. Tırnakta Sedef

Tırnakta sedef hastalığı, ellerin ve ayakların tırnaklarında görülen bir alt türdür. Anormal tırnak kalınlaşmasına ve renk değişikliğine neden olabilir. Renk değişimi yaşanırsa tırnak, sarımsı bir renk alır. Bu tip sedef hastalığında tırnak gevşeyip parçalanabilir. Genellikle halihazırda sedef hastalığı olan kişilerde yaygındır.

5. Eritrodermik Sedef

Eritrodermik sedef, yoğun iltihaplı ve kolay soyulan tiptedir. İstatistiklere göre en az görülen sedef türüdür. Vücut yüzeyinin çoğunda döküntülere sebep olur. Genellikle lezyonları açıkça tanımlanamayan sedef hastalığı olan kişilerde görülür. Vücut sıcaklığını ve cildin bariyer fonksiyonlarını düzenleme yeteneğini zayıflattığı için ölümcül olabilir.

İnvers Psoriasis / Ters Yerleşimli Sedef
Bu tip sedef, invers psoriasis veya fleksural sedef olarak bilinir. Hava ve ışığın sınırlı derecede nüfuz edebildiği vücut bölgelerinde plak görünümü ile karakterize edilir.

Ters yerleşimli sedef hastalığı esas olarak sürtünme bölgelerini etkiler. Örneğin; kasık, ayak parmakları arasındaki zarlar, koltuk altları, kulakların arkası ve içi, cinsel organlar, göz kapaklarındaki kıvrımlar ve gözlerin dış köşeleri; ters yerleşimli sedefin ortaya çıkabileceği başlıca alanlardır.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Hastalık, her insanda farklı şekilde kendini gösterir. Buna ek olarak sedef hastalığının en sık görülen belirtileri de çok çeşitlidir. Aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz:

Kalın pullarla kaplı kırmızı deri lekeleri,
Küçük lekeler (genellikle çocuklarda görünür)
Kuru cilt ve çatlak kaba doku,
Kaşıntı, yanma ve ağrı,
Eklemlerde hareketliliği zorlaştıran şişme ve sertlik,
Döküntü.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Nispeten yaygın bir hastalık olmasına rağmen sedef hastalığının bilinen bir nedeni yoktur. Çünkü çok faktörlü bir hastalıktır. Yine de tıpkı egzamada olduğu gibi kişinin bağışıklık sistemindeki değişikliklerden kaynaklandığı kabul edilmektedir. Bu nedenle, uzun süreli stres dönemlerinin veya bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen hastalıkların yaşandığı bünyelerde sedefin ortaya çıkması veya daha yoğun hale gelmesi olağandır..

Sedef hastalığına yakalanma riskini artıran çok çeşitli faktörler vardır:

Genetik Kalıtım

Aile mirası, en önemli faktörlerden biridir. Sedef hastalığı olan tek bir ebeveyne sahip olmak dahi hastalığa yakalanma konusunda risk oluşturur. Her iki ebeveynde de sedef hastalığı var ise yakalanma riski daha da artar.

Stres

Stres, bağışıklık sistemini savunmasız hale getirebileceği için olabildiğince kaçınmak gerekir. Yüksek stres seviyeleri, sedef hastalığına yakalanma riskini artırır.

Obezite

Obezite, ciltteki sürtünmenin ve terlemenin artmasına neden olur. Sedef hastalığına neden olan tahrişler genellikle çok fazla sürtünme olan bölgelerde gelişir.

Soğuk Hava

Soğuk ve kuru ortamlar, salgınları artırıp plakların kurumasına neden olur. Buna karşılık sıcak ve nemli havalar cilt hastalıkları için daha uygun tedavi alanı sağlar. Sedef hastalığı genellikle ilkbahar ve yaz aylarında iyileşme gösterir.

Sigara ve Alkol

Alkol, vücutta idrar söktürücü olarak çalışır. Bu da susuzluğa ve dolayısıyla ciltte kurumaya sebep olur. Sigara ise risk faktörü olmasının yanı sıra hastalığın şiddetini de artırır. Sigara içmek, hastalığın ilk gelişiminde de rol oynar.

Bazı İlaçların Tüketimi

Bazı durumlarda psikiyatrik veya kan basıncını düzenlemek için alınan ilaçlar hastalığın gelişmesine yardımcı olabilir.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı?

İnsanlar genellikle sedefin bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını merak ederler. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Çoğu doktor bu hastalığın yalnızca kalıtsal olduğunu düşünür. Dolayısıyla herhangi bir temas veya kişisel eşyaların kullanımı ile bulaşması söz konusu değildir.

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığının kesin bir reçetesi yoktur. Bu  durumda, hastaların doğal tedavi yöntemlerine yönelmesi sık görülen durumlardandır. Çünkü kimyasal ilaçlar, vücutta bağımlılık yaptığı için doğal ürünlerin kullanımı daha güvenlidir. Bıttım sabunu gibi cilt hastalıklarına iyi gelen hijyen ürünleri de doğal tedavinin temelini oluşturur.

Yalnızca yaşam tarzı, doğal bıttım sabunu ile yapacağınız temizlik rutini ve düzenli beslenme ile semptomları önemli ölçüde hafifletebilirsiniz. Siirt bölgesinde yetişen yabani fıstık ağacının yağı kullanılarak üretilen saf bıttım sabunu, sedef hastalığının yayılmasını durdurup kaşıntı başta olmak üzere semptomları hafifletir ve yeniden nüksetmesini önler.

Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sedef hastalığına en iyi gelen faktörler; güneş ışığı, düzenli beslenme ve hijyen rutinidir. Aşırı kilolu olmak, sedef hastalığının kontrol edilmesini zorlaştırır. Çünkü fazla kilo, sürtünme alanlarını artırır.

Hijyen rutini kimyasal ürünlerden arındırılmalıdır. Sedefli bölgenin uygun bir sabun ile yumuşatılması gerekir. Bunun için fabrikasyon sabunlardan kaçınmak gerekir. Bu tür sabunlar cildi daha da kurutup tahriş eder, ayrıca kaşıntıyı artırır.

Doğal sabunlar, sedef için en uygun araçlardır. Özel Bıttım Sabunu ise bu konuda en elverişli üründür. Alerjen değildir ve bilim insanları herhangi bir yan etkisini tespit edememiştir. Bu da her cilt tipinden sedef hastasının, bıttım sabununu çekinmeden kullanmasına olanak verir. Siz de artık sedef hastalığı ile birlikte yaşamak zorunda değilsiniz. Tamamen el yapımı ve katkısız olarak ürettiğimiz bıttım sabunları ile çözüme çok yakınsınız.

  1. Meltem Ceritoğlu diyor ki:

    Aile büyüklerimizde yaşadığımız bu problem için ek tedavi amaçlı bıttım kullanıyoruz, şu ana kadar memnun kaldık, yazı da çok bilgilendirici, okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu