Sivilce Neden Çıkar?

Sivilce neden çıkar

Dünyada en sık görülen cilt problemlerinden biri sivilce sorunudur. Ergenlik ve yetişkinlik sivilcelerinden söz açıldığında akla gelen ilk soru, neden çıktığı olur.

Bu yazıda sivilcenin ne olduğundan doğal yöntemlerle nasıl geçtiğine kadar birçok başlığa değineceğiz.

Sivilce Nedir?

Sivilce; özellikle yüz, omuz, sırt, boyun, göğüs, üst kollarda ortaya çıkan bir cilt durumudur. Genellikle tehlikeli değildir ve her yaşta çıkabilir. 11 ile 30 yaş arasındaki insanların %75’ini etkiler.

Ciltte aşırı sebum üretimi nedeniyle yüksek seviyede yağ oluşur ve bu durum kıl folikülleri olarak da bilinen derideki küçük deliklerin tıkanmasına yol açar. Tam da bu sebeple sebumu dengeleyen temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Çünkü cildinizi temizlemek, sivilceye karşı en etkili çözümdür. Ciltteki gözenekler temizlenmeli ve bakterilere neden olan enfeksiyonlar yok edilmelidir ki sebum salgısı dengelensin.

Sivilce Neden Çıkar?

Birçok faktör sivilce oluşumuna neden olabilir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Genetik yatkınlık: Genetik yatkınlık, hem ergenlik hem de yetişkinlik sivilceleri için en önemli sebep sayılır. Eğer her iki ebeveyn de ergenlik döneminde sivilceden muzdaripse çocuklarının da akne geliştirme riski yüksektir.
  • Hormonal faktörler: Hormonal faktörler, yağ bezlerinin salgılanmasında artışa neden olarak sivilce sorunlarını ortaya çıkarır. Hormonal sorunları olan kişilerde saç dökülmesi ve adet düzensizlikleri de görülebilir.
  • Stres ve kaygı faktörleri: Stres ve kaygının sivilce oluşumunda etkili olmasının sebebi, çok sayıda sinir hücresinin yağ bezlerine yakın olmasıdır. Stres durumlarında ortaya çıkan bu sinir hücreleri, sebum üretimini uyaran bir madde oluşturur.
  • Kötü kozmetik ürünlerinin kullanımı: Yanlış cilt bakım ürünleri (besleyiciler, kremler, losyonlar vd.)  sivilce gelişimine neden olacak yağı artırır.
  • İlaçlar: Özellikle yatıştırıcı veya uyku hapı olarak bilinen ilaçların yan etkilerinden biri de sivilce oluşumudur. Benzer şekilde epilepsi gibi kronik rahatsızlıklara karşı alınan ilaçlar da cildin sivilcelenmesine sebep olur.

Yoğun sivilce problemi, uzmanlar tarafından muayene edilmelidir. Çünkü aynı zamanda farklı hastalıkların da belirtisi olabilir.

Sivilce Çeşitleri 

Birçok farklı akne türü vardır. Bunların her biri, yayılmanın şiddetine bağlı olarak farklı ölçülerde yara izine sebep olur. Çoğu insan tedavisi en kolay olan iltihapsız sivilceye sahiptir. Bu tür sivilce; siyah nokta ve beyaz nokta alt türleri ile bilinir. Reçetesiz ürünlerle ve hassas temizlik rutini ile hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

Noninflamatuar Akne / İltihapsız Sivilce

İltihapsız sivilceler, nispeten hafif ve en yaygın olan akne türüdür. Ergenlikte başlar ve 15 yaşından itibaren daha sık görülür. Esas olarak alın, burun ve yanaklarda görülen küçük hücrelere karşılık gelen bu tür akneler, doğrudan hormonal değişikliklerle ilişkili olduğu için kıl foliküllerinin tıkanmasına neden olan irinli cinstendir.

Siyah nokta ve beyaz kabarma, noninflamatuar aknenin alt türleridir.

Siyah nokta / Açık Komedon

Siyah noktalar, ergenlik ve yetişkinlik döneminde en çok rastlanan sivilce türüdür. Özellikle yağlı bir cilde sahip olanların yüzlerinin T bölgesinde yani alın-burun-çene çizgisinde görülür. Tüm yaş aralıklarında çıkabilse de en sık rastlandığı aralık ergenlik yaşlarıdır. Hormonal değişikliklerin yüzdeki açık yansımalarındandır. Siyah nokta, iltihapsız bir sivilce türü olduğu için yüzde herhangi bir iz bırakmaz.

Beyaz kabarma / Kapalı Komedon

Aknenin bir başka yaygın şekli, beyaz kabarma olarak da bilinen kapalı komedondur. Beyaz kabarmalar, siyah noktadan farklı olarak cildin altında kalan küçük sivilcelerdir. Birçok kişi, beyaz noktaların sivilcenin daha şiddetli halinin öncüsü olduğuna inanır. Bu çoğu kişi için doğru olsa da beyaz kabarmanın siyah noktaya dönüştüğü örnekler de vardır.

Papül ve Püstül

Papüller ve püstüller aynı madalyonun iki yüzüdür. Papüller, iltihapsız sivilcelerden tamamen farklıdır. Bu tür akneler, ciltte pembe veya kırmızı şişlikler şeklinde görülür. Görünümündeki bu değişikliğin sebebi ise tıkalı gözeneklerde çoğalan p. acnes isimli bakteridir. İltihabın sebebi de doğrudan bu bakteridir. Püstüller de papüller gibi kırmızı renkli şişliklerdir. Papüllerden farkı ise bu şişliklerin sarı-beyaz iltihaplı olmasıdır.

Nodüler ve Kistik

Sivilcelerin en derin ve şiddetli hali kistler ile nodüllerdir. Nodüller, cildin derin katmanlarına ulaşan ağrılı, sert ve çok şiş sivilcelerdir. Papüllere benzese de daha büyüktür ve bir irin merkezi bulunmaz. Kistler de benzer bir oluşumdur ancak daha da derindir ve tedavisi zordur. Kırmızı olabildiği gibi ten rengi de olabilir.

Nodüler ve kistik sivilcelerin diğerlerinden farkı ise ağrılı geçmeleridir. İltihap yayıldıkça temas etmek acı verir. Kökleri cilde tutunduğu için genellikle kalıcı yara izleri bırakırlar. Tedavisi için mutlaka dermatoloğa başvurulmalıdır.

Erişkin Sivilcesi

30 yaşın üzerindeki kişilerde görülen sivilceler, erişkin sivilcesi olarak adlandırılır. Sebep olarak ise hormonal değişimler ve sorunlar gösterilir. Elbette stres ve kaygı da diğer önemli unsurlardan sadece ikisidir. Bu tür sivilceler, şiddetli akne sınıfına dahil edilir. Daha inatçı yapıdadırlar. Alın, burun ve çenede çıkan ergenlik sivilcelerinin aksine erişkin sivilceleri yanaklarda veya çenelerde oluşur.

Kadınlarda Sivilce Neden Daha Yaygındır? 

Kadınlarda sivilce oluşumu daha yaygındır. 20 ile 29 yaş arasındaki kadınların %50’sinden fazlası sivilce sorunu yaşar. 40 ile 49 yaş arasındaki kadınlarda bu oran %25 seyrindedir.  Kadınlar, yaşamları boyunca birçok hormonal değişikliğe meyillidir (Hamilelik, adet döngüsü, menopoz vd.). Bu nedenle sivilce konusunda erkeklerden daha muzdariplerdir.

Araştırma anketi için soruları cevaplayan kadınların %62.2’si menstrüasyon sırasında ve öncesinde artan sivilce şikayetlerini paylaştılar. Menstrüasyon, hamilelik ve de menopoz dönemlerindeki hormonal değişiklikler sivilcelerin kadınlarda neden daha yaygın olduğunun cevabıdır.

Hormonal değişikliklerin yanı sıra ve onlara ek olarak kadınlar, erkeklerden daha fazla kozmetik ürünü kullanır. Bu ürünler, gözenek tıkanmasına sebep olmayacak şekilde özenle seçilmezse ve de düzgün şekilde yıkanıp temizlenmezse yetişkin sivilceleri oluşumuna katkıda bulunur.

Sivilce Tedavileri

Sivilceleriniz çok yoğunsa bir cilt bakım uzmanına (dermatolog) başvurmanız gerekir. Sivilceli insanların %95’i, bu sorunun günlük yaşamlarını doğrudan etkilediğini söylüyor. Doğal olmayan birçok tedavi ürününe eczaneden ulaşabilirsiniz. Yine de giderek daha fazla insan sivilce için doğal bir tedavi arıyor.

Sivilcelere karşı mükemmel doğal ürünler var. Bitkisel kökenli maddeler, sivilceyi kurutma ve onunla başa çıkma söz konusu olduğunda kimyasallardan daha etkili olabiliyor. Çünkü kimyasal formüller, başlangıçta olumlu etki gösterip sivilcelerinizi iyileştirse de gözeneklerinize zarar verip cildinizin doğal gereksinimlerini ortadan kaldırabilir. Bu da daha fazla yağ üretimine ve uzun vadede şiddetli sivilce sorunlarına sebep olur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve diğer uzmanlar da yağlı cilt sorunları ve sivilce ile mücadele ederken bıttım sabununun çok faydalı olacağını söylemektedir. Dolayısıyla, bir dahaki sefere yüzünüzde kırmızı bir nokta fark ettiğinizde bıttım sabununu tercih edebilirsiniz.

Özel Bıttım Sabunu, her cilt tipine uygundur ve yapılan araştırmalar herhangi bir yan etkisi olmadığını göstermektedir. Aldığınız sabunun hakiki olduğundan emin olduktan sonra 1 gün kullanıp 2 gün kullanmadan yüzünüze uygulayabilirsiniz. Her gün kullanıp daha hızlı sonuç alamazsınız. Belirtilen aralıklarla uygulamanız en doğru metottur. Aralıklı uygulamanız gerekir ki sabunun içindeki etken maddeler cildinize nüfuz ederek iyileştirme işlemini hızlandırsın.

Sivilcelerin ortaya çıkmasını önlemek ve var olanları yok etmek için sipariş sayfamızdan bıttım sabunu paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sivilce Neden Çıkar?” te bir düşünce

  1. Özlem Uslu diyor ki:

    Sivilcelerim çok fazla, ilaç kullanıyordum, doğal ürünlere yöneldim, arama yaparken sayfaya denk geldim, bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu