Strese Bağlı Egzama Nedir?

strese-bagli-egzama-nedir/

Aşırı stres ve negatif ruh halinin süreklilik halini alması birçok farklı hastalığı tetikleyebilir. Stres, ruhsal bozukluklarla beraber ciltteki değişikliğe de sebep olabilir. Atopik egzama stresten etkilenerek kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik gibi belirtileri şiddetlendirebilir. Stres egzaması olarak da nitelendirilebilecek bu rahatsızlık insan vücudunu çevreleyen derinin ve cildin yapısında bozukluğa yol açabilir.

Strese bağlı egzama ısı dengesinin düzenlenmesi, vücudun farklı çevresel etkilerden korunabilmesi ve duyusal uyaranları dengeleyebilmek için önemli olan deriyi etkileyebilir. Bu sebeple, derinin daima sağlıklı olması kritik bir önem taşır. Fiziksel etkilerin yanı sıra stres gibi zihinsel faktörler de cildin görevini yerine getirememesine yol açabilir.

Derideki iltihaplı değişiklikleri ifade eden egzama, vücudunuzun bazı bölgelerinde ciddi sorunlar oluşması anlamına gelir. Kronik veya akut olarak ortaya çıkabilecek olan bu rahatsızlık aynı zamanda stres kaynaklı olarak da belirebilir. Stresin egzama için oldukça yüksek tetikleyici etkisi vardır.

Vücut stres altındayken çok yüksek miktarda kortizol ürettiği için bağışıklık sistemini baskı altına sokabilir. Bu durum ciltte iltihaplı bir tepkiye yol açabilir. Egzama gibi cilt hastalıkları olan iltihaplı tepkiye duyarlılık gösterirler. Stres ile beraber alerjik reaksiyonlar da söz konusuysa durum ciddileşebilir.

Alerjik reaksiyonlar kullanılan bakım ürünlerindeki kimyasallardan, havadaki kirlilikten veya diğer toksinlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durum stres ile birleştiği zaman rahatsızlığın sosyal hayatı etkileyebilecek noktaya gelmesine yol açabilir. Bu sebeple, strese bağlı egzama tedavilerinde alerjik reaksiyonların da tespit edilmesi gerekir.

Kimyasallar, sigara ve alkol tüketimi gibi durumlar da strese bağlı egzamanın daha şiddetli geçmesine yol açabilir. Strese bağlı egzama söz konusu olduğu zaman birçok farklı faktör gözden geçirilmelidir.

Strese Bağlı Egzama Belirtileri Nelerdir?

Stres hormonu özellikle 30-50 yaş aralığındaki kişilerde daha farklı çalışabilir. Stres egzaması vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Fakat genel olarak saç ve bacak gibi bölgeler ilk sırada yer alır. Bununla birlikte makat bölgesinde de stres egzaması meydana gelebilir.

Kaşıntı gibi belirtilerle kendisini gösteren stres egzaması özellikle akşam saatlerinde kendisini daha fazla göstermeye başlar. Deri kızarıklığı ve tahriş gibi belirtiler de gösterebilen stres egzamasında cildin su toplaması söz konusudur. Kaşınan özel bölge zaman içerisinde kızarmaya başlayabilir. Bununla beraber kepeklenme ve pul pul deri dökülmeleri de ortaya çıkar.

Stres egzaması yer aldığı derinin renginde koyuluk gibi belirtiler gösterir ve derinin renginde de değişiklikler olabilir. Stres egzamasının ilerleyen süreçlerinde ağrılı kaşıntı ve açık yaralar görülebilir. Kaşınan bölgede de kabuklu yaralar ve kaşıntıya bağlı olarak kanamalar meydana gelir.

Strese Bağlı Egzamaya Ne İyi Gelir?

Stresten uzak durmak ve strese yol açabilecek sorunların giderilmesi egzama için alınabilecek en önemli önlemler arasındadır. Stresi ve kaygıyı azalttığınız zaman hayatınızı daha pozitif yaşayabilir ve stres kaynaklı egzamanın da daha kötüye gitmemesine yardımcı olabilir.

Gevşeme, stres ve egzama arasındaki döngüyü kırarak stresi azaltabilmeniz mümkündür. Kaslarınızın gevşemesi vücudunuz üzerinde genel bir olumlu durum ortaya çıkarır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de destek verir. Özel gevşeme teknikleri stresle birlikte ortaya çıkan egzamanın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Strese bağlı egzama ile yaşayan insanlar ciltlerinde kaşıntı ve rahatsızlık olan dönemlerde uyku problemleri yaşayabilirler. Egzama rahatsızlığı kişilerin geceleri uyumasını engelleyebilecek seviyelere ulaştıysa bu noktada atılabilecek en önemli adım bir doktora danışmak olacaktır. Kontroller yapıldıktan sonra doktor tarafından verilebilecek ilaç ve krem çeşitleri rahatsızlığın tedavisi açısından önemlidir.

Cilt doktoru muayenesi sonrasında ek olarak uyumadan önce ılık su ile duş almak kuruyan cildinizin yeniden nemlenmesini sağlayabilir. Böylelikle uykunuzu kaçırabilecek boyutlara ulaşabilen kaşıntıların önlenmesine de destek verilmiş olur. Aynı zamanda odanın karanlık, serin ve temiz olması uyumadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku çoğu rahatsızlığın olduğu gibi egzamanın da tedavisinde destekleyicidir.

Strese Bağlı Egzama Kalıcı mıdır?

Egzama şikayetlerini görmeye başladığınız zaman mutlaka cilt doktoruna başvurmalısınız. Kesin bir tedavisi olmayan egzama rahatsızlığı strese bağlı olarak ortaya çıktığı zaman altında yatan sebeplerinde giderilmesi gerekir. Verilen uyarılara ve önlemlere uyduğunuz zaman egzamadan kaynaklanabilecek şikayetleriniz azalmaya başlar.

Strese bağlı egzama tedavilerinde stres kaynağının ortadan kaldırılması gerekir. Aynı zamanda yaşam tarzınızda da belirli değişiklikler yapmanız önemlidir. Stresi ve egzamayı tetikleyebilecek olan etkenlerden kurtulmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Cildinizi daima nemli tutmanız, kuruluk problemine karşı uygun nemlendiriciler tercih etmeniz de önemlidir.

Kimyasal içerikli maddelere maruz kalmanız durumu daha kötü bir noktaya taşıyabilir. Banyolardan ve duştan sonra temiz bir havlu ile cildinizi yavaşça kurulamanız veya ellerinizle suyu hızlıca silmeniz tavsiye edilir. Cildiniz nemliyken hızlıca nemlendirici kullanmanız da strese bağlı egzama tedavisinde size yardımcı olabilir.

Hangi Yemekler Yenmemelidir?

Bazı gıdalar egzamanın ilerlemesine yol açabilir. Düşük histaminli diyetler potansiyel olarak cildin görünümünü iyileştirir. Strese bağlı egzama yaşayan kişilerin bazı süt ürünleri, glutenli gıdalar ve kuruyemiş gibi gıdaları tüketmesi alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına yol açabilir. Balık ve Omega-3 yağ asitleri kaynakları, yoğurt ve kefir gibi probiyotik içerikli olan yiyecekler ve özel diyetler egzamanın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Şeker, alkol, işlenmiş gıdalar ve kafein gibi trans yağ oranı da yüksek olabilecek gıdalar ve içecekler egzama belirtilerini kötüleştirebilir. Sağlıklı ve dengeli bir diyete bağlı kalmanız sizlere birçok açıdan avantaj sağlayabileceği gibi aynı zamanda egzama açısından da destekleyici olacaktır. Ancak diyet yapmadan önce doktora danışmanız daha doğru olabilir.

Egzamayı Önlemenin Yolları Nelerdir?

Egzersiz yapmak endişe, depresyon, stres ve kaygı gibi olumsuz duygularla mücadele edebilmek için takip edebileceğiniz en sağlıklı yollar arasındadır. Yüzme, koşu ve yürüyüş gibi özel aktiviteler ruh halinizin daha pozitif yönde etkilenmesini destekler. Bu egzersizler ve aktiviteler aynı zamanda nörotransmiterleri ve hormonları da olumlu yönde tetikler.

Kas güçlendirme aktivitelerini periyodik olarak uygulamanız kendinizi daha iyi hissedebilmenize de yardımcı olur. Aşırı terlemenin ciltteki iltihaplanmayı daha kötü etkileyebileceğini de unutmamalısınız. Bu sebeple, teri olabildiğince vücudunuzdan uzak tutabilmek için nefes alabilecek özel yapıdaki kıyafetleri tercih etmelisiniz. Egzersizlerinizden ve spor aktivitelerinizden sonra ise serin veya ılık bir duş almayı da deneyebilirsiniz.

Stres Egzaması Tedavi Yöntemleri

Strese bağlı egzama tedavisinde gün içerisindeki stres seviyesini azaltabilmek için gerekli olan adımları uygulamalısınız. Düzenli olarak egzersiz yapmanız, çevreniz ile olan sosyal ilişkilerinizi aksatmamanız ve uykunuzu düzenli olarak almanız bir hayli önemlidir.

Kişisel hijyeniniz için daima doğal ürünler tercih etmelisiniz. Doğal ürünler vücudunuza zarar vermeden cildinizin sağlığına kavuşabilmesine destek verir. Bu noktada bıttım sabunu ve bıttım kremi gibi ürünleri de deneyebilirsiniz. Bıttım meyvesinin özel vitamin ve mineral kaynaklarından faydalanabilmenizi sağlayan ürünler düzenli kullanıldığı zaman strese bağlı egzama tedavisini destekler.

Kolayca uygulayabileceğiniz bıttım sabunu ve bıttım kremlerini günün farklı zaman dilimlerinde cildinize uyumlu olabilecek biçimde tercih edebilirsiniz. Antioksidan kaynaklarını da düzenli şekilde kullanarak, kimyasal ürünleri hayatınızdan çıkarabilir ve cildinizin kendisini toparlayabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

-19%
 270,00  220,00
-24%
 210,00  160,00
-21%
 240,00  190,00

  1. Berna Özkaran diyor ki:

    Cildimde strese bağlı egzama durumu söz konusu, sabunu denedim ve fayda sağlamaya başladı, kesinlikle tavsiye ediyorum.

  2. Derya Eser diyor ki:

    Sınav stresi ile başa çıkmakta zorlanıyorum ve egzama sorunu ortaya çıktı, bu yazı karşıma çıktı, bilgilendirme için teşekkürler, ürünü de deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu