Varis Nedir? Bacaklardaki Varise Ne İyi Gelir?

Varis Nedir? Bacaklardaki Varise Ne İyi Gelir?

Varisli damarların neden ortaya çıktığını biliyor musunuz? Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda sık görülen bu rahatsızlık hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Varis nedir?

İlk aşamada örümcek damarları denen küçük kılcal damarlar olarak ortaya çıkar. Bir damarın genişlemesine veya kıvrılmasına varis adı verilir. Varisli damarlar, genellikle dolaşım probleminden kaynaklanmaktadır. Birçok insan varis sorunundan şikayetçidir.

Varis, damar hastalıkları arasında en sık görülenlerin başında gelir. Genellikle ciddi hastalıklara işaret etmese de kimi vakalar ağrılı geçebilmektedir. Kalan kısım ise örümcek damarı (kılcal varis) görünümünden memnun değildir. Örümcek damarları, bacakların yanı sıra yüzde de bulunabilir. Boyut olarak farklılık gösterse de genellikle bir örümcek ağına benzer.

Sonuç olarak varis; bacağın görünümünü değiştirse dahi bu damar hastalığının sadece estetik bir sorun olmadığını unutmamak gerekir. Tam tersine, kan dolaşımında bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis, şiddetli ağrıya sebep olabilir. Varis sorununuz olduğuna dair başlıca işaretler şunlardır:

 • Mor ve koyu mavi görünümlü damarlar,
 • Bacaklarda ağrı veya ağırlık hissi,
 • Bacaklarda şişlik,
 • Bacaklarda uyuşukluk,
 • Bacaklarda kaşıntı ve batma hissi,
 • Kramp,
 • Varisli damar çevresindeki cildin renk değiştirmesi,
 • Bir veya daha fazla damar çevresinde kaşıntı.

Varisin Çeşitleri Var Mıdır?

Varis çeşitleri üçe ayrılır. Boyutuna göre büyük, orta ve kılcal varislerden bahsedebiliriz:

Büyük Varisler

Varis çeşitleri denildiğinde gözde canlanan ilk tür büyük varislerdir. Bunlar deride çıkıntılı ve boğum boğum görülür. Çapı 4 ile 15 mm arasında değişir. Ağrılar dayanılmaz boyuta gelebilir. Eğer daha önce başlanmadıysa hemen varis tedavilerinden en uygunu seçilerek uygulanmaya başlanmalıdır.

Orta Varisler

Orta varisler, retiküler varis olarak da adlandırılır. Büyük varise nispeten daha hafif bir çıkıntı olarak görülür. Genellikle yeşil-mor renktedir. Çapı 2 ile 4 mm arasında değişir. Estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Örümcek ağına benzeyen bir görünümü vardır. Orta varisi olan kişi, sızı ve yanma hisleriyle de baş etmek zorunda kalır.

Kılcal Varisler

Kılcal varisler, deriden çıktıntı yapmaz. Çağı 1-2 mm’den küçüktür. Kırmızı-mor renklidir. İnce, tel gibi damarlarla kendisini belli eder. Bu tür varisler, orta veya büyük varislere dönüşmezler. Yine de sızı ve ağrılar hissedilebileceği için tedaviye başlanması en sağlıklısı olur. Kılcal varise sahip olan kişiler genellikle estetik amaçlı tedaviye başvurur.

Varislere Yol Açabilen Faktörler Nelerdir?

Çoğu sağlık problemi gibi varisli damarların ortaya çıkmasının nedeni de çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Yani yaşam tarzı, yaş, cinsiyet ve kalıtsal faktörlerden hiçbiri tek başına etkili değildir.

Varis, yalnızca kalıtsal yatkınlığı olan bireyleri etkilemekle kalmaz. Bu şekilde bir yatkınlığı olmasa da yaşam tarzı dolayısıyla varis geliştiren kişiler de mevcuttur.

Varis sorununu sadece yaşlılar ile sınırlayamayız. Gençlerde de bu sorun görülebilir.

Varise neden olabilecek risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliz:

Yaş

Varisli damar gelişme riski yaşla birlikte artar. Yaşlanma, damarlardaki kan akışını düzenlemeye yardımcı olan kapakçıklarda doğal aşınma ve yıpranmaya neden olur. Sonuç olarak bu aşınma da kanın kalbe akması yerine toplandığı damarlara geri dönmesine neden olur.

Menopoz

Doğrudan yaş ile ilgili olan menopoz, huzursuz bacak sendromuna ve varise yol açan bir hormon dengesizliğine neden olur. Bu sebeple 45 yaşın üzerindeki kadınların varisli damarlara eğilimli olduğu görülmektedir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında vücudunuzdaki kan miktarı artar. Bu değişiklik, büyüyen fetüsü destekler ancak vücudunuzda talihsiz yan etkiler bırakabilir. Bu etkilerden birisi de bacaklarda görülen genişlemiş damarlar yani varislerdir. Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler de yine varis oluşumuna sebep olabilmektedir.

Genetik Miras

Çoğu hastalık gibi varis de aile geçmişiyle doğrudan bağlantılıdır. Eğer diğer aile üyelerinde varis varsa büyük olasılıkla sizde de görülür.

Obezite

Fazla kilolu olmak, damarlara fazladan yük getirir. Bu da varise sebep olan etmenlerden biridir.

Uzun Süre Ayakta Durmak veya Oturmak  h3

Uzun süre aynı pozisyonda durmak, bir diğer deyişle hareketsiz yaşam tarzı; kan akışını olumsuz yönde etkileyerek varis oluşuna sebep olur.

Bacaklardaki Varislerin Belalısı Özel Bıttım Sabunu

Siirt ve çevresinde yetişen bıttım sabununun kullanım alanı ve yararları hakkında bilinenler her geçen gün artmaktadır. Keşfedilen son yararlarından biri doğrudan varis hastalığı ile ilgili: Menengiç meyvesinin yağından elde edilen bıttım sabununun varis ağrısını geçirdiği keşfedildi. Öyle ki büyük varislerde dahi iyileşme sağladığı gözlendi.

Evde varisli damarları ve ondan kaynaklanan ağrıları önlemek için sorunlu bölgeye haftada 2 kez bıttım sabunu ile masaj yapıp etkilerini deneyimleyebilirsiniz. Varisli alanı ılık su ile temizleyip bıttım sabununu yumuşak hareketlerle uygulamalısınız. Oluşan köpüğü 3-5 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Bıttım sabununu kullanırken günlük rutininize ufak da olsa egzersiz, kilo kontrolü, düzenli beslenmeyi katıp yüksek topuklu ayakkabılar yerine düz taban tercih etmeniz varis probleminizi bir daha tekrarlanmamak üzere yok edecektir.

 1. Naime Ezdi diyor ki:

  Annemde başlamıştı, biz de deneme yanılmalar ile sonuç almaya çalışıyorduk, bıttım sabunu işe yaradı, teşekkür ederim, blog yazısı çok aydınlatıcı oldu, mutlaka okuduktan sonra doktora gitmenizi tavsiye ederim.

 2. Sena Karakış diyor ki:

  Bilgilendirme yazısı için teşekkürler, hamileliğimde yaşamaya başladım varis problemini, sabunu deneyeceğim.

 3. Fatih Ulaş diyor ki:

  Varis çorabı istediğimiz sonucu vermeyince alternatiflere yöneldik, krem ve sabundan şu an için memnun kaldık, sonuçlar iyi gidiyor şu an için, çok düşünmek yerine deneyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu