Vücutta Mantar Nedir? Neden Olur?

Vücutta Mantar Nedir? Neden Olur?

En sık yaşanan deri hastalıkları arasındaki vücut mantarı, bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarındandır. Vücudun birçok farklı noktasında meydana gelebilen mantar hastalığı, zamanla çıktığı bölgeden diğer farklı yerlere de yayılmaya başlayabilir. Deride birtakım rahatsızlıklara sebep olan vücutta mantar rahatsızlığı bazı belirtiler göstererek başlayabilir. Vücutta kahverengi lekeler mantar hastalığının belirgin özellikleri arasındadır.

Vücutta Mantar Nedir?

Enfeksiyon hastalığı olan mantar rahatsızlığı, tek hücreli mantarların vücut üzerinde kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve şişliğe sebep olmasına yol açabilir. Farklı vücut mantarı türleri vardır. Vücutta mantar çeşitleri oluşmaya başladığı zaman cilt anomalileri meydana gelir. Zaman içerisinde mantarın vücudun farklı bölgelerini etkisi altına alması tehlikeli durumlar oluşturabilir. Mantar, çevre bölgelerde veya tamamen farklı noktalarda yayılım göstererek o bölgelerde iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu tür durumlarda enfeksiyon daha şiddetli semptomlarla ilerler.

Mantar hastalığı vücutta en çok ayaklarda, tırnaklarda, kasık ve saç gibi bölgelerdeki deri üzerinde ortaya çıkar. Ancak nadiren de olsa dil ve lenf bezlerini de etkisi alabilecek kadar ilerleyebilir. Vücutta mantar belirtileri görüldüğü zaman vakit kaybedilmeden tedavilere başlanması önemlidir. Vücutta meydana gelen mantar doğrudan deri temasıyla veya eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle bazı mantar çeşitleri yüksek bulaşıcılığı sebebiyle kalabalık ortamlarda birden fazla kişiyi etkileyebilir. Çocuklarda ortaya çıkabilen mantar enfeksiyonları ise okul ortamında daha hızlı bulaşabilir.

Vücutta Mantar Neden Olur?

Mantar türleri, cilt yüzeyinde yer alan keratin hücrelerine etki eder ve deride deformasyona sebep olabilir. Bu tür durumlarda mantar belirli bölgeleri enfekte eder. Enfekte sonucunda çeşitli sorunlar oluşur. Mantarın oluşumunun sebepleri arasında aşırı nemli ve sıcak alanlarda bulunmak yer alır. Bununla beraber aşırı terlemek, dar kıyafetleri çok sık giymek, havlu, peçete ve ayakkabı gibi eşyaları başka kişilerle ortak kullanmak hastalığa sebebiyet verebilir.

Enfekte olmuş hayvanlarla temas edilmesi, cildin yeteri kadar kuru tutulması, bazı özel ilaçların yan etkileri, obezite ve kadınlarda gebelik gibi durumlar vücutta mantar oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda hijyen kurallarına özen gösterilmediği durumlarda da mantar oluşabilir. Mantar türleri sıcak ve nemli havalarda çok kolay bir şekilde çoğalabilirler. Bu sebeple, mantar hastalığının genel olarak yaz aylarında daha fazla gözükmesi normaldir.

Mantar türleri farklı sıcaklık derecelerinde çoğalabilirler. Oksijen olan ortamlarda daha hızlı çoğalabilen mantarlar güneş ışınlarına, nemsiz ortamlara ve kuru ortamlara karşı savunma geliştiremezler. Bu sebeple, direkt olarak güneş ışığı alan kuru ortamlarda mantarların çoğalması yavaşlayabilir veya tamamen durabilir. Vücutta mantar neden olur sorusu temelde bu şekilde cevaplanabilir.

Vücutta Mantar Belirtileri

Vücutta mantar belirtileri, mantarın ortaya çıktığı bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak mantar hastalığı yaşayan kişilerde yaygın görülen bazı belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Deri üzerinde kızarıklık ve şişlik
 • Pembe, kahverengi ya da kırmızı renkli lezyonlar
 • Cilt üzerinde iltihaplanma
 • Kaşıntı
 • Pullanma ve döküntüler
 • Ciltteki renk değişiklikleri
 • Şekil bozuklukları
 • Akıntı

Vücuttaki yüzeysel mantar türlerinde içi sıvı veya irin dolu kabarcıklar da ortaya çıkabilir. Bu belirtiler görüldüğü zaman gerekli tedavi uygulamalarının başlatılması oldukça önemlidir.

Vücutta Kahverengi Lekeler Mantar Belirtisi Mi?

Vücutta kahverengi lekelerin meydana gelmesi birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Her kahverengi lekenin mantar belirtisi olarak nitelendirilmesi yanlıştır. Vücutta kahverengi lekelerle birlikte diğer mantar belirtilerinin de ortaya çıktığı durumlarda bir rahatsızlıktan bahsedilebilir.

Güneş lekesi ve karaciğer lekesi olarak da nitelendirilen kahverengi lekeler yaşa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kahverengi lekelerin tek başına mantar belirtisi olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu lekeleri takip eden farklı belirtiler gözlemlediğiniz zaman mantar oluşumundan söz edilebilir. Bunun için kesin tanı konulabilmesi için doktor kontrolü gerekir. Vücut mantarına kesin çözüm ve tanı için bu detay atlanmamalıdır.

Vücutta Mantar Çeşitleri

Vücutta mantar hastalığı etki alanlarına ve belirtilerine göre farklı türlerle ortaya çıkar. Bunlar arasında aşağıdakiler en sık denk gelinenlerdendir:

 • Tırnak mantarı
 • Ayak Mantarı
 • Kasık Mantarı
 • Vajinal Mantar
 • Saç Mantarı

Vücut mantarlarının türüne göre müdahale yapılması oldukça önemlidir. Aşırı terleme problemi olanlar, duş sonrasında vücudunu çok fazla nemli bırakanlar, AIDS gibi enfeksiyon hastalıkları olanlar ve ileri derecede kanser hastalarında mantar oluşabilir.

Vücut Mantarı Nasıl Geçer?

Vücut mantarı nasıl geçer sorusunu cevaplamadan önce bu mantar türünün sebepleri belirlenmelidir. Mantarın türü ve etki alanları ortaya çıkarıldıktan sonra ilgili tedaviler uygulanabilir. Hemen hemen bütün tedavilerde çeşitli ilaçlar, losyonlar, pomatlar ve doğal içerikli sabunlardan destek alınır. İleri derece vakalarda ise tedavi yöntemleri bir arada kullanılabilir.

Sitemizde bulabileceğiniz özel içerikli bıttım sabunu çeşitleri vücut mantarı tedavisinde destekleyici özellikler sergiler. Bıttım sabunu ve bıttım kremi satın almak için sizler de bıttım sabunu siparişi sayfamıza göz atabilirsiniz. Böylelikle ürünleri inceleyerek vücut mantarı için çözüm geliştirebileceğiniz seçeneklere sahip olabilirsiniz. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen ve cilt problemlerinde faydalı olan özel bıttım sabunu çeşitleriyle vücut mantarı için gerekli önlemi alabilir ve tedavileri destekleyebilirsiniz.

Vücut Mantarına Kesin Çözüm

Birçok farklı formdaki antifungal ilaçlar öncelikli tedavi yöntemleri arasındadır. Vücuttaki mantar için kesin çözüm elde edilebilmesi için uzman desteği önemlidir. Fakat uzman desteği kadar doğru tedavi uygulamalarının desteklenmesi de büyük önem taşır. Uygulanabilecek çözüm yöntemleri mantarın tipine ve üreme alanlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Vücut mantarı tedavi edilmediği zamanlarda ciddi iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bunun için etkili bir tedavi yöntemi veya tedavi destekleyici yöntemler arıyorsanız bıttım sabunu ve bıttım kremi çeşitlerinden de yararlanabilirsiniz. Doğal ve besleyici içeriğe sahip olan bıttım sabunu çeşitlerine sipariş sayfamız üzerinden ulaşabilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz.

-14%
 360,00  310,00
-13%
 80,00  70,00
-19%
 270,00  220,00
-21%
 240,00  190,00
-24%
 210,00  160,00
-14%
 370,00  320,00
-23%
 220,00  170,00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıttım Sabunu Hemen Ara ButonuBıttım Sabunu Whatsapp Bilgi Butonu